Przerwa świąteczna to nie urlop nauczyciela - harmonogram ustala dyrektor

Zarządzanie oświatą

Przerwa świąteczna to czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych - ale choć uczniowie mają wolne, to już niekoniecznie ich nauczyciele. Choć na ogół nie ma z tym problemu i szkoły w tym czasie nie pracują, to wiosenna przerwa świąteczna - w odróżnieniu od ferii - nie jest tożsama z urlopem. Dyrektor szkoły może zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu w tym czasie zajęć opiekuńczych.

28.03.2024

Nie tylko przejście na emeryturę uprawnia nauczyciela do odprawy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Zarządzanie oświatą

Nauczyciel ma prawo do odprawy nie tylko w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy albo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Świadczenie przysługuje mu także w sytuacji rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych albo niezdolności do wykonywania pracy. Wysokość odprawy jest uzależniona od stażu pracy w zawodzie oraz podstawy zatrudnienia.

28.03.2024

Nie tylko klasy wojskowe - więcej szkół będzie kształcić kadry dla Policji

Zarządzanie oświatą

W 2019 r. wprowadzono przepisy umożliwiające prowadzenie w szkołach ponadpodstawowych oddziałów przygotowania wojskowego, w których będą odbywały się zajęcia z zakresu edukacji wojskowej. Teraz rząd chce ujednolicić wszystkie przepisy dotyczące klas mundurowych. Absolwenci takich klas będą preferencyjnie traktowani przy rekrutacji do służby - nie tylko w wojsku, ale też w Policji.

28.03.2024

MEN: Powstanie ustawa o rzeczniku praw uczniowskich

Zarządzanie oświatą

Ekspercki zespół wypracuje ustawę o rzeczniku praw uczniowskich; głównym zadaniem tej instytucji będzie wsparcie i edukowanie uczniów o ich prawach i obowiązkach - poinformowała we wtorek minister edukacji Barbara Nowacka. - Będziemy też zachęcać szkoły, by powstawały w nich takie instytucje - dodała Nowacka.

26.03.2024

Od 1 kwietnia zakaz zadawania prac domowych w szkole podstawowej

Rozporządzenie zakazujące zadawania prac domowych w klasach I–III szkoły podstawowej zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowe regulacje wejdą w życie już 1 kwietnia. Prace domowe w klasach IV-VIII będą dopuszczalne, ale nie będzie można ich oceniać. Resort zdecydował o odejściu od prac domowych manualnych w klasach 1-3.

26.03.2024

Problem z wynagrodzeniami dla pracowników niepedagogicznych

Zarządzanie oświatą

Dodatki dla pracowników administracji i obsługi placówek samorządowych placówek oświatowych powinny być wyłączone z płacy minimalnej i powiązane z wynagrodzeniem zasadniczym. Ma to zapewnić podwyżkę wynagrodzeń kadry niepedagogicznej w szkołach. Problemem jest też wysokość wynagrodzeń pielęgniarek szkolnych i psychologów oraz pedagogów.

26.03.2024

Szkolny papier toaletowy prawem, nie towarem

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szkolnego BHP. Obecnie przepisy wskazują, że w szkołach i placówkach konieczne jest zapewnienie ciepłej i zimnej wody oraz środków higieny osobistej. Przepis nie precyzuje jednak pojęcia: "środki higieny osobistej". MEN chce to zmienić. Rozporządzenie przekazano do konsultacji społecznych.

25.03.2024

Zasady działania samorządu uczniowskiego określa regulamin

Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalany przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym - regulamin ten nie może być sprzeczny ze statutem szkoły. Samorząd może przedstawiać dyrektorowi szkoły i radzie pedagogicznej wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły.

25.03.2024

WSA: Uzasadnienie przyznania dodatku motywacyjnego nauczycielowi należy udostępnić

Zarządzanie oświatą

Uzasadnienie dla przyznania dodatku motywacyjnego nauczycielowi jest bezpośrednio związane z wydatkowaniem publicznych środków finansowych. Dyrektor publicznej szkoły nie może zatem odmówić jego udostępnienia powołując się na ochronę dobra osobistego swojego pracownika orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

23.03.2024

MEN: Rekordowy wzrost subwencji i wymiana kuratorów

Resort edukacji poinformował, ze w ciągu pierwszych 100 dni rządów zwiększył środki na edukację - subwencja oświatowa dla samorządów na 2024 r. wynosi 87 mld 983 mln zł. Jak podkreśla ministerstwo to najwyższy wzrost środków na oświatę od początku jej finansowania poprzez subwencję oświatową. Ministerstwo chwali się też wymianą kuratorów oświaty oraz zmianami dotyczącymi prac domowych.

21.03.2024

Wkrótce mniej konkursów na dyrektorów szkół

Resort edukacji zapowiada zmiany w konkursach na dyrektorów szkół - organ prowadzący zyska większą swobodę w powierzaniu dyrektorowi funkcji na kolejną kadencję, co ma przynieść realne oszczędności, bo nie trzeba będzie organizować nie zawsze potrzebnych konkursów. Zwłaszcza takich, do których de facto staje jeden kandydat.

21.03.2024

MEN zmienia zdanie - edukacja o zdrowiu od 2026 r.

Zarządzanie oświatą

Nie będzie dodatkowej godziny nauczania o zdrowiu - informował na początku marca resort edukacji w odpowiedzi na pytania posłów. Teraz minister edukacji wskazała jednak, że nowy przedmiot jednak się pojawi, choć dopiero w w 2026 r. Szkoła musi dawać uczniom wiedzę, która pozwoli odnaleźć się w przyszłym, bardzo niewiadomym, jeszcze rynku pracy – zapowiadała minister Barbara Nowacka.

20.03.2024

Język śląski będzie nauczany w szkołach

Sejm na najbliższym posiedzeniu plenarnym, rozpoczynającym się 20 marca br., zajmie się poselskim projektem ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Ta nowelizacja autorstwa posłów koalicji zakłada, że językiem regionalnym jest język śląski i język kaszubski. A ponadto poprawka ta zmieni składy Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

20.03.2024

STO: Z oświatą lepiej, choć przed nami długa droga

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół niepublicznych nieco optymistyczniej patrzą w przyszłość. Ponad połowa ankietowanych dyrektorów oceniła sytuację w oświacie jako raczej złą (34,9 proc.) lub zdecydowanie złą (17,5 proc.), ale po raz pierwszy odsetek ocen negatywnych spadł poniżej 60 proc. Prawie co trzeci respondent (31,9 proc.) stwierdził z kolei, że kondycja polskiej szkoły nie jest ani dobra ani zła - wynika z badania „Barometr Edukacji Niepublicznej”.

19.03.2024

Stopnie konieczne tylko na koniec roku - z reszty szkoła może zrezygnować

Zarządzanie oświatą

Oceny opisowe są domeną najmłodszych klas podstawówki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wystawiać je także w liceum. Prawo nie wymaga, by oceny bieżące miały formę stopni - ten obowiązek dotyczy tylko ocen klasyfikacyjnych. Konieczne jest natomiast uregulowanie tej kwestii w statucie szkoły.

18.03.2024

Uczniowi nie można postawić jedynki za brak pracy domowej

Zarządzanie oświatą

Negatywne oceny za nieodrobienie lekcji, nawet bez zmian planowanych przez resort edukacji, są niezgodne z prawem - mówił Marcin Kruszewski, prawnik prowadzący popularny kanał "Prawo Marcina" podczas Dnia Edukacji Prawnej, zorganizowanego przez Fundację Edukacji Prawnej "Iustitia" i Wolters Kluwer.

15.03.2024

Elżbieta Piotrowska-Albin: Edukacja prawna kluczem do kształtowania społeczeństwa obywatelskiego

Zarządzanie oświatą

Dzień Edukacji Prawnej jest zwieńczeniem zaangażowania sędziów i partnerów w całoroczną działalność edukacyjną, której celem jest promocja wiedzy prawnej - mówi Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia. - W tym roku chcemy zwrócić uwagę na to, że znajomość prawa jest podstawą skutecznej aktywności, jako obywatela, a aktywni obywatele są niezbędnym czynnikiem konstytuującym demokratyczne państwo prawa.

15.03.2024

Kryteria naboru do szkół podstawowych - decyduje ustawa i przepisy samorządowe

Zarządzanie oświatą

Przy rekrutacji do szkół podstawowych obowiązuje rejonizacja - w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej - przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia. W postępowaniu rekrutacyjnym są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych. Może też być brane pod uwagę kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata.

15.03.2024

Podwyżki dla pracowników niepedagogicznych

Zarządzanie oświatą

Podwyżka płacy minimalnej spowodowała konieczność podwyższenia wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych - ministerstwo pracy przygotowało projekt zmian w tej sprawie.

14.03.2024
1  2  3  4  5    633