Strona główna » Wiedza » 2011-9 - Sezamie, zamknij się! Historia pewnego konkursu

2011-9 - Sezamie, zamknij się! Historia pewnego konkursu

27.02.12
Barwy zarządzania
Szkoły są zasypywane przez komercyjne instytucje ofertami konkursów i turniejów. Niestety, to, co jest zawarte w treści tych konkursów, przypomina zawartość puszki Pandory. Najlepiej o tym świadczy opisana przez nas historia pewnego paranaukowego konkursu szkolnego. A bez wypracowania mechanizmu kontroli i merytorycznego wsparcia dyrektorów placówek oświatowych nie powstrzymamy napływu intelektualnej tandety.
(…)
Oficjalna „testomania” wymusza na szkołach i uczniach konieczność przygotowania się do sprostania jej wymogom. Szkoły są wręcz zalewane rozmaitymi ofertami mającymi pomóc w pokonaniu tych wyzwań. Jedną z form takiej „pomocy” są liczne konkursy i turnieje „naukowe” organizowane przez komercyjne instytucje wchodzące do szkół z gotowymi testami zawierającymi treści... No właśnie, jakie treści? (…) Prawdziwa historia jednego z takich testo-konkursów szkolnych sprowokowała nas do napisania poniższego tekstu.
(…)
Uważamy, że powinniśmy przeciwstawić się infiltracji naszego systemu nauczania przez komercyjnie firmy, które gotowe są wcisnąć naszej młodzieży byle jaki, deprawujący intelektualnie produkt. Szkoła nie może pozostać bezbronna wobec wprowadzania na jej teren dowolnie irracjonalnych tematów. Dyrektorzy szkół powinni otrzymać merytoryczne wsparcie, by mogli bronić szkoły przed zalewem intelektualnej tandety. Może powinniśmy stworzyć komisję oceniającą merytoryczną, dydaktyczną i etyczną zawartość materiałów konkursowych? Taka instytucja mogłaby zapewne wesprzeć komitety olimpiad przedmiotowych, a ich finansowanie powinno odbywać się z opłat wnoszonych przez firmy starające się zarabiać na tych konkursach i testach. Zdobywanie licencji „nie jestem szalbierzem” powinno kosztować tych, którzy szalbierstwem próbują zarabiać.
Dyrektor Szkoły 27.02.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE