Strona główna » Wiedza » Omówienia zmian » Arkusz organizacyjny 2018/2019: więcej czasu na opiniowanie

Arkusz organizacyjny 2018/2019: więcej czasu na opiniowanie

10.04.18

Organizacja związkowa ma więcej czasu na zaopiniowanie arkusza, a dyrektor będzie mógł powiększyć klasę bez konieczności pytania o to rodziców. Nowe przepisy już weszły w życie.

articleImage: Arkusz organizacyjny 2018/2019: więcej czasu na opiniowanie fot. Thinkstock

Dyrektor wpisze do arkusza organizacyjnego szczegółowe dane o zatrudnianych nauczycielach. W dokumencie znajdą się imiona, nazwiska, stopień awansu i liczba prowadzonych przez pedagogów zajęć.

Jak podkreslił Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP, nie jest to duża zmiana, bo wiele arkuszy i tak zawierało takie dane.

Dyrektor nie będzie już musiał dzielić klasy w przypadku, gdy zwiększy się ona o dwie osoby. Będzie to opcjonalne i zależne od jego decyzji.

Oznacza to, że uchylony zostanie przepis dotyczący wspomnianego wniosku rady oddziałowej. Rodzice nie będą mieli wpływu na decyzję dyrektora.

Klasa nadal nie będzie mogła liczyć więcej niż 27 osób, ale - co oczywiste - zniknie wymóg zatrudniania asystentów nauczycieli.

Zmieniają się także terminy opiniowania arkuszy - rozporządzenie precyzuje, że organizacja związkowa ma wydać opinie w ciągu 10 dni roboczych - a nie, jak dotychczas, w ciągu 10 dni.

Jest to problematyczna zmiana, ponieważ w tym roku nie ma już możliwości, by zachować ten termin.

ZOBACZ: Przepisy zmuszą dyrektora do złamania prawa>>

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 kwietnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. poz. 691) weszło w życie 10 kwietnia 2018 r.

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter

Kalendarz Dyrektora Szkoły 2018/2019
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE