Wychowawcy wyłączeni spod przepisów o awansie
Procedurę awansu określa obecnie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. poz. 393), które weszło w życie 27 marca 2013 r.
Jego wydanie było konieczne ze względu na wyłączenie spod przepisów Karty Nauczyciela nauczycieli zatrudnionych w publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych i ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych.

Zobacz: Awans zawodowy nauczyciela w pytaniach i odpowiedziach>>

Dokonała tego ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która zmieniła art. 9g ust. 10 Karty Nauczyciela, zawierający przepis upoważniający do wydania rozporządzenia dotyczącego uzyskiwania stopnia awansu zawodowego przez nauczycieli.

Zobacz: Zadania dyrektora związane z awansem zawodowym>>

Rozporządzenie nowe, ale bez zmian merytorycznych
Nowy akt prawny powtarza treść rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. Nr 260, poz. 2593, z późn. zm.). Istotą zmiany jest wyłączenie z upoważnienia ustawowego ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego. Nowy akt prawny zawiera także przepis przejściowy nakazujący stosowanie dotychczasowych przepisów do wszczętych już postępowań ws. awansu.

Polecamy:  Awans zawodowy nauczyciela: informacja o awansie niekoniecznie na piśmie>>
Awans zawodowy nauczyciela po zmianach: ani taniej, ani lepiej>>