Strona główna » Wiedza » Aktualności » Będą zmiany dotyczące organizacji rekolekcji

Będą zmiany dotyczące organizacji rekolekcji

18.08.17

Szkoły będą miały większą swobodę w kwestii organizacji rekolekcji. Będą jednak musiały zapewnić opiekę uczniom, którzy nie wybierają się do kościoła - zapowiada MEN w odpowiedzi na uwagi rzecznika praw obywatelskich.

articleImage: Będą zmiany dotyczące organizacji rekolekcji fot. Thinkstock

"Zasadnym byłoby ujednolicenie w obowiązujących przepisach praktyki organizacji rekolekcji wielkopostnych. Opublikowanie na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej zasad dotyczących organizowania rekolekcji dla uczniów szkół publicznych nie wydaje się wystarczające, gdyż w konsekwencji w poszczególnych placówkach odmiennie realizowane są zarówno uprawnienia osób korzystających z prawa do uczestnictwa w rekolekcjach, jak i osób bezwyznaniowych i reprezentujących religie mniejszościowe" - podkreślał rzecznik praw obywatelskich w wystąpnieniu skierowanym do MEN.
Zauważał także, że z ustawy nie wynika uprawnienie do uregulowania rozporządzeniem szkolnych rekolekcji.

Według RPO: "§ 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach nie realizuje upoważnienia ustawowego, a wprowadza de facto nowe uprawnienie, wkraczając tym samym w materię ustawową", dlatego należałoby tę kwestię uregulować aktem rangi ustawowej.

MEN odpowiada, że na razie nie planuje takich działań. Obiecuje jednak zastosować się do kilku sugestii.
Z prawa do zwolnienia uczniowie będą mogli korzystać także w innym niż Wielki Post terminie, co oznacza m.in. możliwość organizowania rekolekcji adwentowych. Po drugie ze zwolnienia tego będą mogli korzystać uczniowie, jeżeli rekolekcje stanowią praktykę danego Kościoła, a nie jak dotychczas, gdy Kościół przewiduje taki obowiązek. Dodany zostanie także zapis, że w czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej.

Kuratorium: w szkole wisi krzyż, więc regulamin może wprowadzać obowiązkową religię>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter

Kalendarz Dyrektora Szkoły 2018/2019
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE