Strona główna » Wiedza » Aktualności » Będzie państwowy egzamin dla nauczycieli?

Będzie państwowy egzamin dla nauczycieli?

05.04.17

Egzamin państwowy na nauczyciela i uproszczenie systemu wynagrodzeń - to zmiany, które rozważa MEN. Miałyby wejść w życie w przyszłym roku - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

articleImage: Będzie państwowy egzamin dla nauczycieli? fot. Thinkstock

Pomysł to odpowiedź na sugestie Najwyższej Izby Kontroli, z raportu której wynika, że wielu nauczycieli nie ma odpowiednich umiejętności do wykonywania zawodu.
NIK zachęca, by resort edukacji rozważył wprowadzenie w ustawie Karta Nauczyciela egzaminu po odbyciu stażu  uprawniającego do wykonywania zawodu nauczyciela, zamiast obowiązującej wewnątrzszkolnej rozmowy kwalifikacyjnej.
– Jeśli chcą robić nauczycielom państwowy egzamin, to niech zapewnią stażystom godziwe wynagrodzenie, nie na poziomie dwóch tysięcy złotych – oburzał się Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury w Forum Związków Zawodowych. Według niego była to jedyna propozycja MEN, która nie była wcześniej konsultowana.
– Podzielamy opinię NIK, że wiele wydziałów pedagogicznych uczy na nieakceptowalnym poziomie. Od lat apelujemy o zmniejszenie liczby miejsc, gdzie można zdobyć uprawnienia do pracy w szkole. Nauczycieli powinno kształcić 5-10 uczelni na najwyższym poziomie w Polsce. Ale ich absolwenci muszą mieć pewność, że szkoły będą na nich czekać z dobrymi pensjami – mówi "Gazecie Wyborczej" Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.
MEN chce uprościć system wynagradzania osób uczących w szkołach - część składników miałaby być włączona do pensji zasadniczej. Zmiany nie ominą także urlopu dla poratowania zdrowia, jego udzielenie będzie uzależnione od opinii lekarza medycyny pracy.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", stan z dnia 5 kwietnia 2017 r.

NIK: studia pedagogiczne wybierają słabi maturzyści>>

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE