Strona główna » Wiedza » Aktualności » Biedniejsza gmina dostanie więcej pieniędzy na pomoc materialną

Biedniejsza gmina dostanie więcej pieniędzy na pomoc materialną

20.03.18

Biedniejsze gminy łatwiej uzyskają pieniądze na pomoc materialną dla uczniów. Nie muszą już wykładać 20 proc. własnych środków, by uzyskać dotację.

articleImage: Biedniejsza gmina dostanie więcej pieniędzy na pomoc materialną fot. Thinkstock

Dotychczas gminy, które starały się o dotację na stypendia socjalne, musiały wyłożyć z własnego budżetu 20 proc. wkładu własnego, zmieniła to ustawa o finansowaniu zadań oświatowych.

Wysokość wkładu własnego uzależniona od wskaźnika podstawowych dochodów podatkowych na jednego mieszkańca - w skali kraju wynosi on 1 668,68 zł (według danych resortu finansów). A dysproporcje są ogromne - z zestawienia wskaźników wynika, że najbogatszą gminą jest Kleszczów, gdzie ww. wskaźnik wynosi  31 962,75 zł,  a najbiedniejszą gmina Przytuły z wskaźnikiem na poziomie 390,29 zł .

Już od 2018 r., jak wynika z art. 121 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, jednostka samorządu terytorialnego, w której wspomniany wskaźnik wynosi  40 proc. lub mniej kwoty określonej dla wszystkich gmin (czyli 667,472 zł) może starać się o 95 proc. dotacji na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

Gmina, w której wskaźnik ten nie przekracza 1251,51 zł może natomiast starać się o pokrycie 90 proc. wydatków z dotacji na pomoc materialną.

Jak tłumaczył Grzegorz Pochopień, dyrektor Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym w Ministerstwie Edukacji Narodowej, dotychczasowy system przewidujący dwudziestoprocentowy wkład własny dla wszystkich gmin się nie sprawdzał. Część samorządów nie była w stanie wyłożyć odpowiedniej kwoty i pieniądze zamiast trafiać do potrzebujących, zostawały w budżecie. O nowych zasadach - jak podkreślał przedstawiciel MEN - poinformowano wojewodów.

Od 2019 r. zasady udzielania dotacji oświatowych na pomoc materialną okreslał będzie art. 70 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Dotacje oświatowe po zmianach  Dotacje oświatowe po zmianach>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE