Nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej ma doliczony do stażu pracy okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od 16-go roku życia do rozpoczęcia studiów (studiował w miejscowości oddalonej ok. 300 km od miejsca zamieszkania).
Czy można mu doliczyć jeszcze okres wakacji tj. 3 miesiące x 4 lata, ponieważ wakacje są okresem wzmożonej pracy w gospodarstwie?
Okres pracy w gospodarstwie rolnym może zostać zaliczony, jeżeli pracownik spełnia warunki określone w ustawie. Każdy przypadek powinien zostać rozpatrzony indywidualnie, a ostateczną decyzję podejmuje pracodawca.
W myśl § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181 z późn. zm.) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat nauczyciela wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
W przypadku innych zaliczanych okresów odrębne przepisy prawa wskazują wprost jako zaliczane do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze oraz określają sposób dokumentowania tych okresów i zasady ich zaliczania. Takim szczególnym okresem wliczanym na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310) - dalej u.o.p.i.g. jest okres pracy w gospodarstwie rolnym. Okres tej pracy można wliczyć do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat wyłącznie po spełnieniu warunków określonych w ustawie. Nie każda zatem praca w gospodarstwie rolnym wliczana jest do uprawnień pracowniczych. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 kwietnia 2006 r. (wyrok SN z dnia 7 kwietnia 2006 r. I PK 160/05, Pr.Pracy 2006, nr 7-8, poz. 50) – ustawa zobowiązuje pracodawcę do zaliczenia niektórych okresów pracy rolniczej. Pracownik musi ściśle wypełnić podane w ustawie warunki inaczej nie można zaliczyć mu do stażu pracy danego okresu pracy rolniczej.
Do uprawnień pracowniczych wynikających ze stosunku pracy wlicza się zatem na mocy ww. ustawy:
1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

W przypadku pracownika, o którym mowa w pytaniu, mamy do czynienia z sytuacją podaną w pkt 2 lub pkt 3 u.o.p.i.g.
Należy mieć na uwadze, iż każdy przypadek pracy w gospodarstwie rolnym powinien zostać rozpatrzony indywidualnie przez pracodawcę z uwzględnieniem wszystkich okoliczności (np. wieku osoby, wykonywanych czynności, nauki, liczby domowników itp.). Podobnie wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 21 lutego 1995 r. (wyrok SA z dnia 21 lutego 1995 r. III AUr 3/95). Ostateczną decyzję podejmuje zawsze pracodawca.
 
Agnieszka Kosiarz