Strona główna » Wiedza » Aktualności » Czy nauczyciel, który teraz przejdzie na emeryturę, dostanie mniej pieniędzy?

Czy nauczyciel, który teraz przejdzie na emeryturę, dostanie mniej pieniędzy?

18.12.17

Mimo obniżenia wieku emerytalnego nauczyciel wciąż może skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury, ale wtedy wysokość świadczenia będzie liczona na innych zasadach - podkreśla Magdalena Sender w serwisie LEX Prawo Oświatowe.

articleImage: Czy nauczyciel, który teraz przejdzie na emeryturę, dostanie mniej pieniędzy? fot. Thinkstock

Nauczyciel ma 39 lat staż pracy, uzyskał prawo do wcześniejszej emerytury (do 2008 r.). Pyta mnie, czy to prawda, że musi odejść w sierpniu przyszłego roku. Dowiedział się, że co prawda po sierpniu 2018 r. nie straci nabytego prawa do emerytury z KN, ale zmienią się bardzo niekorzystnie wskaźniki. Może to spowodować emeryturę mniejszą nawet o kilkaset złotych. Czy to prawda? Jeśli tak, to jakie wskaźniki się zmienią?

Odpowiedź
Przejście na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, a w przypadku określonym w art. 21 ustawy zmieniającej przejscie na emeryturę po 31.08.2018 r. – spowoduje obliczenie wysokości emerytury według nowych zasad (art. 26 u.f.u.s.).

Emerytura dla nauczyciela, który skorzysta z prawa do wcześniejszej emerytury, zostanie obliczona według tzw. starych zasad (rozdział 4 działu II u.f.u.s.).

Nauczyciel, który ma 65 lat, wciąż może przejść na wcześniejszą emeryturę>>

Precyzyjne określenie, które zasady okażą się w konkretnym przypadku korzystniejsze wymaga wielu szczegółowych danych oraz dokumentów poświadczających wysokość odprowadzanych składek. W celu uzyskania dokładnej informacji należy udać się do jednostki ZUS i poprosić o wyliczenie emerytury: zarówno według starych, jak i nowych zasad, co pozwoli na porównanie wysokości spodziewanych świadczeń w obu wersjach wyliczeń.

Prawo oświatowe z serii MERITUM Krzysztof GawrońskiPrawo oświatowe z serii MERITUM>>

Magdalena Sender 18.12.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE