Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Czy nauczyciel posiada kwalifikacje do zatrudnienia w szkole specjalnej na stanowisku nauczyciela-psychologa?

Czy nauczyciel posiada kwalifikacje do zatrudnienia w szkole specjalnej na stanowisku nauczyciela-psychologa?

25.02.10
articleImage: Czy nauczyciel posiada kwalifikacje do zatrudnienia w szkole specjalnej na stanowisku nauczyciela-psychologa? fot. Thinkstock
Chcemy zatrudnić nauczyciela psychologii w zespole szkół specjalnych. Zgłosiła się do pracy osoba posiadająca dyplom ukończenia Uniwersytetu Jagiellońskiego - wydział zarządzania i komunikacji społecznej - kierunek psychologia w zakresie psychologii stosowanej.
Czy ta osoba posiada kwalifikacje do zatrudnienia w szkole specjalnej?

Niestety na podstawie samej nazwy specjalności trudno jest jednoznacznie określić, czy omawiana osoba uzyskała kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela-psychologa w szkole specjalnej. W tym przypadku istotny będzie przebieg studiów, który dokumentowany jest obecnie suplementem do dyplomu. To właśnie na jego podstawie dyrektor szkoły musi zdecydować, czy zakres realizowanego materiału w trakcie studiów odpowiada specyfice pracy w danej szkole i czy jest adekwatny do prowadzonych zajęć.

Zgodnie z § 19 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2009 r. Nr 50, poz. 400) - dalej ropzorządzenie, kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-psychologa w szkołach, w tym w specjalnych posiadała osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom lub posiada dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej ze specjalizacją filozoficzno-psychologiczną uzyskany na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim lub dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej w zakresie psychologii uzyskany w Akademii Teologii Katolickiej, o których mowa w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. z 2001 r. Nr 73, poz. 763 z późn. zm.) oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. W kontekście zadanego pytania należy pamiętać, że do zajmowania stanowiska nauczyciela- psychologa w szkole specjalnej nie jest wymagane posiadanie dodatkowo kwalifikacji w specjalności odpowiedniej niepełnosprawności uczniów. Jak wynika z treści pytania do pracy zgłosiła się osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia w specjalności psychologia stosowana. W związku z tym, że obecnie uczelnie prowadzą bardzo wiele specjalności w ramach studiów psychologicznych, trudno jest jednoznacznie określić na podstawie samej nazwy specjalności, czy omawiana osoba uzyskała kwalifikacje do pracy na wspomnianym stanowisku. Istotny zatem w tym przypadku będzie przebieg studiów, który dokumentowany jest obecnie suplementem do dyplomu (wcześniej taką rolę pełnił indeks). To właśnie na tej podstawie dyrektor szkoły zatrudniając konkretnego absolwenta psychologii, będzie decydował, czy zakres realizowanego przez niego materiału w trakcie studiów odpowiada specyfice pracy w danej szkole i czy jest adekwatny do prowadzonych przez niego zajęć. Należy jednak przyjąć zasadę, że generalnie absolwent psychologii, aby posiadać kwalifikacje do pracy w szkole, w tym specjalnej musi mieć udokumentowane zaliczenie przedmiotów ukierunkowujących go do pracy z dziećmi w wieku szkolnym. Ponadto należy pamiętać, że do zajmowania stanowiska nauczyciela-psychologa wymagane jest również posiadanie przygotowania pedagogicznego. W myśl § 1 pkt 3 rozporządzenia przez przygotowanie pedagogiczne należy rozumieć nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin. O posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego. W związku z powyższym przygotowanie pedagogiczne, i tym samym kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela można uzyskać realizując przedmioty z ww. zakresu w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin oraz pozytywnie ocenioną praktykę pedagogiczną w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin w szkołach lub placówkach systemu oświaty. Zatem z suplementu do dyplomu powinno wynikać również, że program ukończonych przez omawianą osobę studiów, oprócz psychologii i pedagogiki obejmował także treści z zakresu dydaktyki szczegółowej - metodyka nauczania psychologii oraz 150 godzin pozytywnie ocenionej praktyki.

Krzysztof Lodziński
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Warszawa zadba o atrakcje na Dzień Dziecka

    Obrazek do artykułu: Warszawa zadba o atrakcje na Dzień Dziecka

    Warsztaty dubbingowe, premiery spektakli teatralnych, podwórkowe zabawy, koncerty i piknik rodzinny - to część atrakcji zaplanowana przez warszawskie instytucje kultury z okazji Dnia Dziecka. Wydarzenia będą się odbywały od 28 maja do 12 czerwca... Więcej

  • USA: spór o szkolne toalety

    Obrazek do artykułu: USA: spór o szkolne toalety

    Teksas i dziesięć innych amerykańskich stanów wystąpiło w środę na drogę prawną przeciwko rządowi prezydenta USA Baracka Obamy za wydany nakaz zapewnienia transseksualnym uczniom swobody wyboru toalety, która najlepiej odpowiada ich tożsamości... Więcej

  • Stowarzyszenie może sfinansować wyjazd dla nauczycieli

    Obrazek do artykułu: Stowarzyszenie może sfinansować wyjazd dla nauczycieli

    Jeśli statut stowarzyszenia przewiduje możliwość realizowania celów statutowych m.in. poprzez organizowanie wyjazdów, wydatek będzie kosztem uzyskania przychodu. Więcej

  • Szkoły zorganizują lekcje o NATO

    Obrazek do artykułu: Szkoły zorganizują lekcje o NATO

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce, by gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne przeprowadziły zajęcia o NATO - informuje "Rzeczpospolita". Więcej

  • MEN radzi, jak zorganizować kolonie

    Obrazek do artykułu: MEN radzi, jak zorganizować kolonie

    Od 1 kwietnia 2016 r. obowiązują nowe zasady organizowania i nadzorowania wypoczynku dzieci i młodzieży. MEN wydał poradnik dla organizatorów wypoczynku, tłumacząc nowe regulacje. Więcej

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE