Pytanie
Czy przepisy zabraniają przyznawania dodatku za wychowawstwo nauczycielowi pełniącemu obowiązki wicedyrektora pobierającego dodatek w szkole podstawowej?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2012 r.
Dodatek funkcyjny związany jest z pełnieniem funkcji, a tym samym z dodatkowymi obowiązkami. W ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. NR 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, nie ma zakazu łączenia funkcji wychowawcy klasy z powierzonym stanowiskiem wicedyrektora. Jednak należy pamiętać, że wysokość dodatku za wychowawstwo oraz za pełnienie obowiązków na stanowisku wicedyrektora szkoły oraz szczegółowe warunki ich przyznania zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 1 KN powinny być zawarte w regulaminie określonym przez organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego. Szukając odpowiedzi na powyższe pytanie, należy przeanalizować zapisy regulaminu wynagradzania. Moim zdaniem nałożenie na wicedyrektora obowiązków wychowawcy klas jest obciążone ryzykiem, ponieważ nauczyciel rzetelnie realizujący zadania wicedyrektora, może nie sprostać wyzwaniom wychowawcy.
Uzasadnienie
Przepisy KN w pewien sposób uprzywilejowały wicedyrektora, gdyż zgodnie z art. 42 ust. 3a KN, obowiązku prowadzenia zajęć w wymiarze określonym w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b KN nie stosuje się do dyrektora i wicedyrektora szkoły oraz nauczyciela, który obowiązki dyrektora lub wicedyrektora szkoły pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono to stanowisko, a także do nauczycieli kolegiów nauczycielskich, nauczycieli kolegiów pracowników służb społecznych, nauczycieli szkół artystycznych i nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a. Ponadto w myśl art. 42 ust. 6 KN, dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 3 KN.
Zgodnie z powyższym ustawodawca uznał, że obowiązki wicedyrektora są na tyle absorbujące, iż należy zdjąć z wicedyrektora część zadań określonych w art. 42 ust. 2 pkt 1-2 KN. Ponadto należy pamiętać, że art. 36a ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., do czasu powierzenia stanowiska dyrektora zgodnie z ust. 2 lub 4 organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy. Na podstawie art. 39 ust. 7 u.s.o. w przypadku nieobecności dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora - inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzący.
Przypomnę, że na podstawie art. 39 ust. 1 u.s.o., dyrektor szkoły lub placówki w szczególności:
1) kieruje działalnością szkoły lub placówki i reprezentuje ją na zewnątrz;
2) sprawuje nadzór pedagogiczny, z zastrzeżeniem art. 36 ust. 2;
3) sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne;
4) realizuje uchwały rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących;
5) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły lub placówki zaopiniowanym przez radę szkoły lub placówki i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie, a także może organizować administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę szkoły lub placówki;
5a) wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę lub placówkę;
6) wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych;
7) współdziała ze szkołami wyższymi oraz zakładami kształcenia nauczycieli w organizacji praktyk pedagogicznych;
8) odpowiada za właściwą organizację i przebieg sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust. 1, przeprowadzanych w szkole lub placówce;
9) stwarza warunki do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.
Uwagi
W myśl § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181 z późn. zm.), do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono: stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub innej jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 1 ust. 1 i 1a KN, albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły, jak również którzy sprawują funkcję: wychowawcy klasy, doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta, opiekuna stażu.
Monika Jabłońska