Strona główna » Wiedza » Aktualności » Czy wychowawca może odebrać wolne, gdy po godzinach pracy opiekował się uczniami?

Czy wychowawca może odebrać wolne, gdy po godzinach pracy opiekował się uczniami?

08.03.18

To, czy nauczyciel może odebrać dzień wolny za opiekę nad uczniami podczas szkolnej imprezy zależy od tego, kiedy się ona odbywała - pisze Magdalena Fota w serwisie LEX Prawo Oświatowe.

articleImage: Czy wychowawca może odebrać wolne, gdy po godzinach pracy opiekował się uczniami? fot. Thinkstock

Czy nauczyciel wychowawca, który uczestniczy w studniówce po godzinach pracy i jednocześnie sprawuje opiekę nad uczestnikami, może wybrać w innym czasie dzień wolny?

Jeśli studniówka odbywa się w piątek, to w ramach czasu pracy określonego w art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela nauczyciel sprawuje nadzór i opiekę nad uczniami. Z tego tytułu nie należy mu się zatem dodatkowy dzień wolny od pracy. Nie ma podstawy prawnej do jego przyznania.

Zorganizowanie imprezy szkolnej dla uczniów powoduje, że w tym czasie pozostają oni pod opieką placówki i powinni mieć zapewnione bezpieczeństwo zarówno w szkole, jak i na imprezie organizowanej przez placówkę poza jej siedzibą.

Wychowawcy podczas imprez szkolnych sprawują nadzór i opiekę nad uczniami swojej klasy.

Mając na uwadze ww. przepisy należałoby przyjąć, że jeśli studniówka odbywa się w jednym z dni od poniedziałku do piątku, to w ramach czasu pracy określonego w art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela nauczyciel sprawuje nadzór i opiekę nad uczniami. Z tego tytułu nie należy mu się zatem dodatkowy dzień wolny od pracy. Jeśli studniówka odbywa się jednak w sobotę, to zgodnie z art. 42c Karty Nauczyciela, za ten dzień pracy nauczyciel powinien otrzymać inny dzień wolny od pracy.

Boisz się zmian w prawie? Niepotrzebnie! Poznaj serwis LEX Prawo Oświatowe i zarządzaj szkołą bez problemów>>

Magdalena Fota 08.03.18
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Artur Polański IP: 217.99.* 08-03-2018
    1) Jeśli studniówka odbywa się w piątek, to w godzinach wieczornych oraz w nocy z piątku na sobotę.
    2)Studniówka już dawno jest imprezą zewnętrzną i organizowaną w lokalu przez rodziców. A przepisy jak widać są anachroniczne lub ich interpretacja jest takowa. Idę na studniówkę, ale nie wiem w jakim charakterze czy idę do pracy (w związku z tym za pracę nocną należy się wynagrodzenie) czy jestem gościem zaproszonym przez uczniów i ich rodziców.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE