Rodzice (opiekunowie prawni) niepełnoletniego dziecka bądź sam pełnoletni kandydat mają od momentu ogłoszenia wyników rekrutacji przez komisję rekrutacyjną tylko siedem dni kalendarzowych na złożenie wniosku o uzasadnienie odmowy przyjęcia do danej placówki.
Komisja rekrutacyjna wywiesza wyniki w widocznym miejscu, np. na tablicy ogłoszeń przed wejściem do placówki lub na jej terenie. Zgodnie z przepisami ogłoszenie wyników oznacza wywieszenie listy zawierającej w kolejności alfabetycznej imiona i nazwiska przyjętych oraz nieprzyjętych kandydatów, a także informację o najniższej liczbie punktów, która uprawniała do przyjęcia. Pamiętajmy też, że przewodniczący komisji musi na owej liście zamieścić adnotację o dacie jej wywieszenia (art. 20zc ust. 5 u.s.o.). Przepisy nie określają dokładnie treści adnotacji – przykładowo może ona brzmieć: Wywieszono na tablicy w dniu…, albo Podano do wiadomości poprzez ogłoszenie na tablicy w dniu…

 


Informacja o dacie wywieszenia jest bardzo ważna, bo to od niej rodzice (opiekunowie) kandydata niepełnoletniego bądź kandydat pełnoletni mają siedem dni kalendarzowych na złożenie wniosku do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie odmowy przyjęcia. Na liście wyników powinno się znaleźć pouczenie o prawie do odwołania i terminie jego złożenia.
Wniosek o uzasadnienie odmowy rodzic (opiekun) niepełnoletniego kandydata bądź kandydat pełnoletni może złożyć w szkole albo wysłać pocztą.

Rekrutacja do szkół - 2 części>>

Termin odwołania

Termin siedmiu dni dotyczy dni kalendarzowych (nie roboczych) i oznacza, że w tym okresie:

  • można złożyć w przedszkolu lub szkole zaadresowany do komisji rekrutacyjnej pisemny wniosek o uzasadnienie albo
  • przesyłka z tym wnioskiem musi zostać nadana na poczcie – liczy się data stempla pocztowego potwierdzająca dzień nadania przesyłki, a nie data napisana na wniosku o uzasadnienie odmowy; ma to ogromne znaczenie, ponieważ wniosek, który rodzic napisał w ciągu siedmiu dni, ale wysłał np. ósmego dnia po ogłoszeniu wyników, został złożony z przekroczeniem terminu określonego przez przepisy i nie podlega rozpatrzeniu.

Ponieważ terminy mają kluczowe znaczenie, na każdym piśmie musi być oznaczona data jego wpływu do przedszkola lub szkoły (adnotacja sekretariatu albo pieczęć wpływu z datą, zwana prezentatą). To ważna data, bo od niej liczone są terminy na działanie komisji albo dyrektora. Pamiętajmy, że także uzasadnienie komisji rekrutacyjnej, rozstrzygnięcie dyrektora czy jakiekolwiek inne dokumenty w trakcie postępowania odwoławczego należy wysyłać pocztową przesyłką poleconą za zwrotnym poświadczeniem odbioru.
 

Dyrektor Szkoły - Nr 5/2015 Całóść artykułu dostępna w miesięczniku "Dyrektor Szkoły" nr 5/2015. Informacje na temat zamówień dostępne na profinfo.pl>>

W czasopiśmie także:

  • przykładowy wzór odwołania od wyników rekrutacji;
  • przykładowy wzór uzasadnienia rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w sprawie odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola;
  • przykładowywzór skargi do sądu administracyjnego;
  • przykładowy wzór odpowiedzi na skargę.