Dzień Edukacji Prawnej okazją do poznania systemu prawa

13.03.18

Ignorantia iuris nocet, Ignorantia legis non exculpat – starorzymskie zasady mówiące, że nieznajomość prawa szkodzi i nie ma usprawiedliwienia, są zapewne znane wielu dorosłym, ale niekoniecznie dzieciom i młodzieży. Podobnie jest z podstawowym polskim aktem prawnym, czyli Konstytucją RP, oraz ze świadomością praw i obowiązków z niej wynikających.

articleImage: Dzień Edukacji Prawnej okazją do poznania systemu prawa fot. Thinkstock

Już po raz drugi 15 marca obchodzony będzie Dzień Edukacji Prawnej, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, a współorganizatorem Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”. Jego celem jest promocja wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania obywateli – w szczególności dzieci i młodzieży – tematyką prawa, a przede wszystkim przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości.

Na terenie całego kraju odbywają się zajęcia z udziałem sędziów, konkursy i gry o charakterze edukacyjnym. Uczniowie mają możliwość uczestnictwa w rozprawach i zwiedzania sądów.

Więcej na temat Dnia Edukacji Prawnej>>

Świadomość prawna
System prawa jest skomplikowaną materią, ale jako jeden z czterech – obok obyczajów, moralności i religii – głównych regulatorów życia społecznego powinien być w umiejętny sposób przybliżany dzieciom i młodzieży.

Prawo nie jest abstraktem, ale wynikającymi z wartości zasadami współistnienia społecznego, dlatego jego znajomość jest ważnym elementem budowania społeczeństwa obywatelskiego. Niska świadomość prawna stanowi poważne zagrożenie dla tych wartości, skutkujące problemami osobistymi, brakiem szacunku do przepisów oraz wymiaru sprawiedliwości.

Podstawowe braki wiedzy w przypadku młodzieży mogą prowadzić do niebezpiecznego zbliżenia się do takich naruszeń norm społecznych, które klasyfikowane są jako wykroczenia powodujące wymierzenie kar. Nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem.

Najbardziej popularne źródła wiedzy w postaci seriali telewizyjnych nie odzwierciedlają rzeczywistości prawnej, w szczególności sądowej, i powodują wypaczenie obrazu procesu sądowego oraz praw i obowiązków obywateli, prowadząc do niezrozumienia decyzji sądów i w konsekwencji – poczucia niesprawiedliwości. To z kolei powoduje obniżenie zaufania do sądów i sędziów. Zaklęty krąg.

Dzień Edukacji Prawnej 15 marca 2018 roku

Zajęcia, gry, konkursy
Dzień Edukacji Prawnej to okazja do przyjrzenia się z bliska systemowi prawa i pracy sądów.
– W tym roku w całym kraju w ramach Dni Edukacji Prawnej możliwe będą do zrealizowania wycieczki do sądów, symulacje rozpraw i udział młodzieży licealnej w charakterze publiczności, zwiedzanie budynku sądu i zapoznanie się z jego historią oraz organizacją pracy, debaty i escape room – wylicza Marta Kiszowara, sędzia Sądu Rejonowego w Białymstoku, członek zespołu edukacyjnego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

– Ponadto planujemy lekcje i spotkania w szkołach lub pogadanki z różnych dziedzin prawa, w tym z udziałem policji i przedstawicieli innych zawodów prawniczych, wizyty na uczelniach wyższych, ale też w przedszkolach, konkursy, np. rysunkowe dla młodszych dzieci, a wiedzy dla starszych, spotkania z nauczycielami, mające przygotować ich do pracy z dziećmi i młodzieżą w zakresie nauczania o zagadnieniach prawa.

Młodzież, która ceni rywalizację w szczytnym celu, może wziąć udział w konkursach. W 2017 r. charakter ogólnopolski miał konkurs na esej Trzy najważniejsze prawa człowieka, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnara, uroczyście zakończony w siedzibie RPO. Ogłoszenie tematu i formy tegorocznego konkursu nastąpi 15 marca.

Zapraszamy szkoły do nawiązania kontaktu z lokalnymi sądami powszechnymi w celu zaplanowania udziału uczniów i nauczycieli w Dniu Edukacji Prawnej. Zachęcamy też do śledzenia stron internetowych www.iustitia.pl i www.edukacja.iustitia.prawo.pl.

Elżbieta Piotrowska-Albin

Więcej na ten w miesięczniku "Dyrektor Szkoły" 02/2018>>
 

13.03.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter

Kalendarz Dyrektora Szkoły 2018/2019
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE