Strona główna » Wiedza » Aktualności » Informacja o zamiarze zwolnienia nauczyciela trafi do SIO

Informacja o zamiarze zwolnienia nauczyciela trafi do SIO

08.02.18

W systemie informacji oświatowej znajdą się nowe informacje - w tym m.in. o zamiarze zwolnienia nauczyciela. MEN przekazało projekt w tej sprawie do konsultacji społecznych.

articleImage: Informacja o zamiarze zwolnienia nauczyciela trafi do SIO fot. Thinkstock

Obowiązek zamieszczania takich danych w systemie informacji oświatowych wprowadziła ustawa o finansowaniu zadań oświatowych.

Po nowelizacji w bazie danych SIO znajdą się nie tylko dane o liczbie nauczycieli, z którymi rozwiazano stosunek pracy, ale też o tych, z którymi dopiero planuje się jego rozwiązanie.

Wspomniana ustawa zlikwidowała dodatki przewidziane w art. 54 KN - te otrzymywane przez nauczycieli z miejscowości do 5000 mieszkańców. Zniknęły wszystkie poza dodatkiem wiejskim w wyskości 10 proc. wynagrodzenia. Nauczyciele z najmniejszych ośrodków stracą natomiast prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła, oraz do dodatku mieszkaniowego.

Uwzględnia się to w SIO, do którego nie wpisuje się już oczywiście danych nauczycieli otrzymujących te dodatki. Dodano natomiast podstawę o zamieszczenia informacji o nauczycielach dyplomowanych uprawnionych do świadczenia przyznawanego za ocenę wyróżniającą ("500+ dla nauczycieli").

Rozporządzenie wprowadzi też przepis przejściowy, zgodnie z którym do dnia 31 sierpnia 2020 r. gromadzi się dane dziedzinowe dotyczące wymiaru zatrudnienia asystentów nauczyciela. Z tą datą kończy się możliwość zatrudniania osób na tym stanowisku.

Opinia rady rodziców wpłynie na ocenę nauczyciela>>

Meblowanie szkolnej demokracji Maria Dudzikowa Polecamy:  Meblowanie szkolnej demokracji>>

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE