Metryczka jest swoistego rodzaju pomocą do ustalenia wysokości subwencji dla konkretnej jednostki samorządu terytorialnego. Wyliczanie ostatecznych kwot części oświatowej subwencji ogólnej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego dokonuje Ministerstwo Edukacji Narodowej i przekazuje poszczególnym jednostkom właśnie w formie "metryczki". Jest to dokument w postaci tabel, przekazywany przez MEN co roku do wszystkich samorządów w Polsce. Tak więc, wysokość subwencji oświatowej przewidzianej dla 1 ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej określa metryczka subwencji oświatowej sporządzona odrębnie dla gminy oraz powiatu i otrzymywana corocznie wraz z pismem przewodnim z Ministerstwa Finansów.

Przed sąd za źle wyliczoną subwencję>>

W "metryczce" wskazany jest wskaźnik korygujący, uwzględniający strukturę zatrudnienia nauczycieli w podziale na stopnie awansu zawodowego zatrudnionych, w porównaniu ze strukturą ogólnokrajową oraz wszystkie dane o liczbie uczniów będące podstawą naliczenia kwoty subwencji oraz przyporządkowane im konkretne wagi przeliczeniowe zgodnie z aktualnym na dany rok rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.
Metryczka subwencji oświatowej jest dokumentem, na podstawie którego można wyliczyć stawkę dotacji na uczniów szkół.
 
UWAGA!
Otrzymanie "metryczki" pozwala poznać ostateczną wysokość subwencji jednostki samorządu terytorialnego w roku budżetowym. Jest więc ona jedynym dokumentem na podstawie, którego można prawidłowo wyliczyć stawkę dotacji.

Metryczka jest dokumentem urzędowym, a więc każdy obywatel ma prawo do nieodpłatnego wglądu do niej w siedzibie urzędu gminy czy starostwa powiatowego posiadającego ten dokument otrzymany od ministerstwa. Dokument ten umożliwia ustalenie dokładnych danych dotyczących kwot subwencji oświatowej przez konkretną jednostkę samorządu terytorialnego. Pozwala poznać kwotę przewidzianą przez ministra do wykorzystaniu przez JST w rozbiciu na jednego ucznia. Dodatkowo uwzględniany tutaj jest wskaźnik korygujący przewidziany dla danej gminy lub powiatu. Jednostka samorządu, która chce poznać kwotę subwencji dla własnej jednostki na jednego ucznia musi zapoznać się w treścią danych w metryczce.

MEN chce dofinansowania dla gminy, która źle obliczyła subwencję>>

Dotacje dla szkół i przedszkoli. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziachDotacje dla szkół i przedszkoli. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach>>