Strona główna » Wiedza » Aktualności » Kierownikiem wycieczki tylko nauczyciel

Kierownikiem wycieczki tylko nauczyciel

04.06.18

Tylko pracownik pedagogiczny szkoły będzie mógł zostać kierownikiem wycieczki. Zasada ta zacznie obowiązywać jednak dopiero po wakacjach. To ukłon w stronę dyrektorów, którzy już poczynili plany w tej materii.

articleImage: Kierownikiem wycieczki tylko nauczyciel fot. Thinkstock

Weszły w życie nowe przepisy regulujące organizację wycieczek szkolnych. Zmiany dotyczą zasad wyznaczania opiekunów, którzy pojadą z uczniami.

Kurs to za mało

Dotychczas dyrektor szkoły mógł wyznaczyć na kierownika wycieczki osobę niebędącą pracownikiem pedagogicznym szkoły, która ukończyła odpowiedni kurs.

Resort edukacji stwierdził jednak, że obowiązujące przepisy pozwalają na zbyt dużą dowolność w kwestii organizacji takich szkoleń - brakuje możliwości potwierdzenia ich zakresu oraz skuteczności, czy sprawdzenia treści i jakości ich programu.


Finansowanie na zasadach ogólnych

Chociaż nowe rozporządzenie nie zawiera przepisu, który mówiłby o finansowaniu wycieczek ze środków pozabudżetowych, pozwalają na to zasady ogólne - przede wszystkim przepisy w sprawie finansów publicznych i prawo cywilne.

Organizowanie dla uczniów różnorodnych form krajoznawstwa i turystyki może być wspierane przez radę szkoły lub radę rodziców z gromadzonych funduszy z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł.

Liczba uczestników w karcie wycieczki

W załączniku do rozporządzenia określono wzór karty wycieczki – zawiera ona:

  1. program wycieczki,
  2. oświadczenie zobowiązujące do przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa w czasie wycieczki składane przez kierownika i opiekunów wycieczki.

Do karty dołącza się listę uczniów biorących udział w wycieczce zawierająca imię i nazwisko ucznia oraz numer telefonu rodzica lub rodziców.

Wzory dokumentów - karta nauczyciela i prawo pracy w oświacie - z serii MERITUM [PRZEDSPRZEDAŻ] Wzory dokumentów - karta nauczyciela i prawo pracy w oświacie - z serii MERITUM>>

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE