Dodał, że w "Wakacyjną Akcję Caritas" włączają się wszystkie diecezjalne Caritas w Polsce organizując wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Na kolonie wyjeżdżają podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych Caritas, młodzież objęta programem "Skrzydła” oraz dzieci zgłoszone przez rodziców z ubogich rodzin, dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy.
"Widać z roku na rok coraz bardziej, że rodziców nie stać na takie wyjazdy. Widać to po tym jak dzieci jedzą, jak są ubrane, niektóre z dzieci nigdy nie były w Warszawie chociaż mieszkają blisko stolicy. Widać to też po tym jak dzieci lgną do opieki. Dzieci przyjeżdżają z problemami jakie trudno byłoby opisywać" – powiedział dyrektor ośrodka Caritas w Popowie na Mazowszu ks. Łukasz Nowak.
Jak informuje rzecznik Caritas, według najnowszych danych GUS 26 proc. rodzin z czwórką dzieci i więcej dotkniętych jest skrajnym ubóstwem. "Wypoczynek i wakacyjne wyjazdy są jedną z najbardziej zaniedbywanych aktywności wśród mniej zamożnych dzieci w naszym kraju" - podkreślił Kęska.
W ramach współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej - jak zaznaczył Kęska - Caritas organizuje również wakacje w Polsce dla 380 dzieci polonijnych z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rumunii. Głównym celem projektu jest aktywna nauka języka polskiego połączona z integracją z dziećmi polskimi. Kolonie integrujące dzieci polskie i polonijne od lat cieszą się dużą popularnością.

Zaświadczenie o niekaralności konieczne, by pracować na koloniach>>

 

Diecezjalne Caritas - jak podał Kęska - dysponują 51 ośrodkami kolonijnymi (ponad 5 tys. miejsc). Na potrzeby akcji wypożyczanych jest także blisko 100 ośrodków wczasowych. "Wakacyjna Akcja Caritas" jest finansowana m.in. z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. "Wakacyjna Akcja Caritas" jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce.
Caritas zwraca się też z apelem o wsparcie letnich wakacji dla dzieci z ubogich rodzin, przez wysyłanie sms o treści "Wakacje" pod numer 72052 (koszt całkowity 2,46 zł) lub dokonanie wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem "Wakacyjna Akcja Caritas", ul. Okopowa 55, 01043 Warszawa. Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526.
Caritas Polska zbiera też środki na wyjazdy kolonijne dla dzieci polonijnych. Środki na ten cel można wpłacać poprzez serwis charytatywny www.pomagam.caritas.pl Szczegóły dotyczące akcji dostępne są na stronie www.akcjecaritas.com
Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego. (PAP)

Wolontariusz na koloniach nie zapłaci za zaświadczenie o niekaralności>>