Strona główna » Wiedza » Komisja wybierająca dyrektora na nowych zasadach - zmiana z poprawką Senatu

Komisja wybierająca dyrektora na nowych zasadach - zmiana z poprawką Senatu

07.06.18

Senat przyjął poprawkę dotyczącą komisji konkursowych wyłaniających dyrektora szkoły. Dotyczy to jednak tylko przedstawicieli organizacji związkowych, nie reprezentantów kuratoriów. Ustawa trafi ponownie do prac w Sejmie.

articleImage: Komisja wybierająca dyrektora na nowych zasadach - zmiana z poprawką Senatu iStock

Chodzi o nowelizację ustawy - Prawo oświatowe, którą w maju uchwalił Sejm, jednym z jej głównych celów jest doprecyzowanie zasad wyboru wyłanianych do komisji konkursowych przedstawicieli organizacji związkowych. 

Podczas dyskusji nad projektem związkowcy zwracali uwagę, że brzmienie nowego przepisu należy doprecyzować, ponieważ w przeciwnym wypadku Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, w którego skład wchodzi Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), będą musiały wyłaniać wspólnego kandydata. Aby temu zapobiec, zaproponowano, by przepis nakazywał wyłanianie jednego przedstawiciela z poszczególnych organizacji reprezentatywnych. 

Sejm wprowadził poprawkę, choć nie do końca była ona zgodna z intencją związkowców. Wręcz przeciwnie - jak mówił nam Krzysztof Baszczyński - doprowadzić mogła do tego, że w posiedzeniach komisji w ogóle nie będą brali udziału przedstawiciele organizacji związkowych.

Problem polegał na tym, że poprawiona ustawa zakładała centralizację wyłaniania kandydatów na członków komisji konkursowych. Według Krzysztofa Baszczyńskiego, wiceprezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego, mogło doprowadzić to do całkowitego sparaliżowania działania komisji konkursowych,

Senat uwzględnił poprawkę, dzięki której, w skład komisji wejdzie m.in.: po jednym przedstawicielu organizacji związkowych reprezentatywnych obejmujących swoim zakresem działania szkołę lub placówkę, w której konkurs się odbywa". Poprawkę podczas dyskusji w komisjach zgodnie poparły zarówno MEN, jak i związki zawodowe.  

Inaczej było z poprawką zgłoszoną przez posłów Platformy Obywatelskiej, którzy domagali się ograniczenia liczby przedstawicieli kuratoriów zasiadających w komisjach - w ten sposób chcieli odpolitycznić procedurę wyłaniania kandydata na dyrektora. Senatorowie nie zdecydowali się na jej przyjęcie. 

Nowelizacja wprowadza też tajność głosowania przedstawicieli rady pedagogicznej w sprawach dotyczących kadry kierowniczej szkoły.

Boisz się zmian w prawie? Niepotrzebnie! Poznaj serwis LEX Prawo Oświatowe i zarządzaj szkołą bez problemów>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE