Strona główna » Wiedza » Aktualności » Kuratorium: w szkole wisi krzyż, więc regulamin może wprowadzać obowiązkową religię

Kuratorium: w szkole wisi krzyż, więc regulamin może wprowadzać obowiązkową religię

03.08.17

Placówka niesamorządowa o uprawnieniach szkoły publicznej może w swoim regulaminie umieścić zapis, że religia jest przedmiotem obowiązkowym - wynika z pisma Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

articleImage: Kuratorium: w szkole wisi krzyż, więc regulamin może wprowadzać obowiązkową religię fot. Thinkstock

O sprawdzenie zgodności z prawem regulaminu jednej ze szkół z uprawnieniami szkoły publicznej wystąpiła Fundacja Wolność od Religii.
Chodziło o punkt regulaminu stanowiący, że: religia jest przedmiotem obowiązkowym.
Poznańskie kuratorium w tak bezpośrednim zapisie nie widzi jednak nic złego.

Pismo do kuratorium>>
Odpowiedź>>

Wspomniany punkt dodano - jak wyjaśnia kuratorium - "aby kontrowersji nie budziły atrybuty religijne tj. krzyże w klasach, organizacja rekolekcji msze święte na początku i na zakończenie roku szkolnego" i dlatego, zdaniem kontrolujących jest całkowicie zgodny z przepisami, które gwarantują rodzicom prawo do nauczania religijnego zgodnego z ich przekonaniem.
Abstrahując od kontrowersyjnego zapisu regulaminu i wyjaśnienia kuratorium -  szkoła nie zmuszała nikogo do uczęszczania na religię, co również wykazała kontrola. Rodzice podobnie jak w innych placówkach składali stosowną deklaracje w tej sprawie.

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE