Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Kwalifikacje pedagogiczne nauczyciela do zatrudnienia w przedszkolu

Kwalifikacje pedagogiczne nauczyciela do zatrudnienia w przedszkolu

30.08.07
articleImage: Kwalifikacje pedagogiczne nauczyciela do zatrudnienia w przedszkolu fot. Thinkstock
Nauczyciel ukończył wyższe studia w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej, oraz Studium Nauczycielskie - nauczanie początkowe.
Według mojej opinii, ukończenie wyższych studiów w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej oraz Studium Nauczycielskiego w zakresie nauczania początkowego nie daje kwalifikacji do zatrudnienia w przedszkolu. Omawianego nauczyciela, należy traktować, jako osobę, która ukończyła studia magisterskie na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć i w takiej sytuacji powinna dodatkowo ukończyć studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, czyli wychowania przedszkolnego.
Wymagane kwalifikacje od nauczycieli zostały określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2002 r. Nr 155, poz. 1288 z późn. zm.).
Zgodnie z § 4 ww. rozporządzenia kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach posiada osoba, która legitymuje się dyplomem ukończenia:
1) studiów magisterskich na kierunku zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

2) studiów magisterskich w specjalności zgodnej lub zbliżonej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne, albo

3) studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, albo

4) studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne, albo

5) studiów magisterskich na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć albo dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku (specjalności) innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, albo

6) zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności zgodnej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć, albo

7) zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.

Przez zakład kształcenia nauczycieli należy rozumieć kolegium nauczycielskie, nauczycielskie kolegium języków obcych, studium nauczycielskie, pedagogiczne studium techniczne, studium wychowania przedszkolnego oraz studium nauczania początkowego.

Jak wynika z wyżej przedstawionych przepisów, w przedszkolu można zatrudnić nauczyciela, który legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub zawodowych na kierunku zgodnym lub zbliżonym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć, dyplomem ukończenia studiów magisterskich lub zawodowych na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, który ponadto posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończył studia podyplomowe z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć oraz nauczyciela legitymującego się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności zgodnej z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć albo w specjalności innej niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć, która ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć.
W przypadku omawianej osoby mamy do czynienia z sytuacją, że nie spełnia wyżej przedstawionych warunków, gdyż ukończyła wyższe studia w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej oraz Studium Nauczycielskie - nauczanie początkowe. Omawianego nauczyciela, w mojej opinii należy traktować, jako osobę, która ukończyła studia magisterskie na kierunku innym niż nauczany przedmiot lub rodzaj prowadzonych zajęć i w takiej sytuacji powinna dodatkowo ukończyć studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zakresu nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, czyli wychowania przedszkolnego. Według mojej opinii, posiadanie takiego wykształcenia nie daje tej osobie kwalifikacji do zatrudnienia w przedszkolu. Natomiast ukończenie wyższych studiów w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej lub Studium Nauczycielskiego w zakresie nauczania początkowego daje pełne kwalifikacje do nauczania w klasach I-III szkoły podstawowej. Według mojej opinii, aby posiadać kwalifikacje do zatrudnienia w przedszkolu, omawiana osoba powinna ukończyć wyższe studia w zakresie pedagogiki przedszkolnej lub mieć ukończone Studium Nauczycielskie w zakresie wychowania przedszkolnego.
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 5 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Katarzyna Wyrembowska IP: 31.183.* 01-09-2013
  Czy mogę zatrudnić sie w przedszkolu państwowym po kierunku EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA z JĘZYKIEM ANGIELSKIM -LICENCJAT , potem ukończyłam studia magisterskie NA WYDZIALE PEDAGOGIKI akierunku DYDAKTYKA JĘZ. OBCYCH ?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • xanadu IP: *.*.* 04-08-2006
  We Wrocławiu na 372 osoby podchodzące do egzaminu, test zdało 88.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • . IP: *.*.* 17-07-2006
  Skąd wiadomo gdzie i ile zdało?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • mis_gogo IP: *.*.* 16-07-2006
  We Wroclawiu zdało 80% kandydatów.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • NT IP: *.*.* 12-07-2006
  I co z tego? A ile sie dostalo??? Na notarialną w Warszawie 10 osób, w Poznaniu 3 osoby, wyniki na radcowskiej w niektorych miastach, gdzie już są wyniki, też nie są rewelacyjne (10%-20%). Korporacje nie mają się czego obawiać, nie zaleje ich fala niechcianych aplikantów!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE