Strona główna » Wiedza » Omówienia zmian » Lekcję w szkole artystycznej poprowadzi tylko specjalista

Lekcję w szkole artystycznej poprowadzi tylko specjalista

09.01.18

Kwalifikacje do prowadzenia zajęć w szkole artystycznej można będzie zdobyć tylko kończąc określony kierunek studiów. Resort kultury uznał, że obowiązujące przepisy są zbyt liberalne - nowe rozporządzenie kładzie większy nacisk na wykształcenie pedagogiczne.

articleImage: Lekcję w szkole artystycznej poprowadzi tylko specjalista fot. Thinkstock

Z regulacji nauczycieli zniknie zapis pozwalający na prowadzenie zajęć w szkole artystycznej osobie, która zdobyła kwalifikacje w ramach studiów na dowolnym kierunku lub specjalności. Według resortu rozwiązanie to było nadużywane.

Uczeń niepełnosprawny w szkole artystycznej też może uczyć się dłużej>>

Wyłączenia dotyczą także studiów podyplomowych - po wejściu w życie nowych przepisów kwalifikacje do uczenia w szkole artystycznej będą mogli w ten sposób zdobyć jedynie nauczyciele.

Wymagania dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu w szkole plastycznej pozostają niezmienione. Określa się  kwalifikacje wymagane do prowadzenia zajęć edukacyjnych artystycznych w szkołach baletowych oraz szkołach cyrkowych.

Ze względu na to, że brak jest w polskim systemie kształcenia artystycznego uczelni wyższej kształcącej w specjalnościach tanecznych bądź baletowych, rozporządzenie określi, że nie trzeba posiadać wyższego wykształcenia, by prowadzić tego rodzaju zajęcia.

Nauczyciele uczący przedmiotów nieartystycznych w placówkach podległych resortowi kultury, muszą mieć posiadać takie same kwalifikacje jak pedagodzy zatrudnieni w szkołach podległych MEN.

Urlop dyrektora szkoły na nowych zasadach>>

Wzory dokumentów - ustawa o systemie, Lidia Marciniak Wzory dokumentów - ustawa o systemie oświaty, prawo oświatowe i przepisy wprowadzające - z serii MERITUM>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE