Strona główna » Wiedza » Aktualności » Lubelskie: 40 uchwał samorządów ws. zmian sieci szkół

Lubelskie: 40 uchwał samorządów ws. zmian sieci szkół

17.02.17

40 uchwał samorządów dotyczących nowej sieci szkół wpłynęło dotychczas do zaopiniowania do Kuratorium Oświaty w Lublinie. Kuratorium oczekuje na 233 takie uchwały rad gmin i powiatów z regionu.

articleImage: Lubelskie: 40 uchwał samorządów ws. zmian sieci szkół fot. Thinkstock
Lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk podkreśliła, że prace samorządów zmieniających sieć szkół są prowadzone w dobrym tempie. "Jest spokojnie, to właściwe tempo, choć wiemy, że ono będzie teraz mocno przyśpieszało" – powiedziała Misiuk w piątek na konferencji prasowej.

"Co ważne, trafiły już do zaopiniowania uchwały dużych miast, na prawach powiatu. Tutaj stopień trudności w dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju jest znacząco trudniejszy" – dodała kurator.

Od 15 stycznia 2017 r., czyli od dnia wejścia w życie nowych przepisów o reformie oświaty, rady gmin i powiatów mogą podejmować uchwały dotyczące przystosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. W Lubelskiem takie uchwały nadesłały już do zaopiniowania do kuratorium największe miasta, m.in. Lublin, Zamość, Chełm i Biała Podlaska. Opinia kuratora jest wiążąca.

Lubelski kurator wydał dotychczas trzy opinie. Zaakceptowany został projekt nowej sieci szkół gminy Krzczonów, natomiast warunkowo – gmin Puchaczów i Gościeradów. "W przypadku warunkowych opinii chodzi o drobne doprecyzowanie tekstu uchwał, żeby nie było wątpliwości" – wyjaśniła Misiuk.

Trudna sytuacja – oceniła kurator - będzie w gminie Hanna, gdzie nie ma szkół samorządowych, oraz w gminie Leśniowice, gdzie szkoła samorządowa wprawdzie nie została formalnie zlikwidowana, ale faktycznie działa tylko szkoła prowadzona przez stowarzyszenie. Według nowych przepisów każda jednostka samorządu będzie musiała prowadzić przynajmniej jedną szkołę. Ustawa z grudnia ubiegłego roku daje samorządom czas do 2022 r. na przystosowanie się do nowych wymagań.

"Samorząd nie może w całości – jak to się stało w gminie Hanna - przekazać prowadzenia szkół innym podmiotom. Dotychczas było to możliwe i samorządy pozbywały się tego swojego podstawowego zadania w zakresie zapewnienia potrzeb edukacyjnych" – zaznaczyła Misiuk.

Nie ma w Lubelskiem wniosków o likwidację szkół. Ma to związek z zapowiedzianymi zmianami dotyczącymi ich finansowania. "Samorządy czekają na efekty prac związanych ze zmianą naliczania subwencji, która będzie teraz naliczana z głównym naciskiem nie na liczbę uczniów, tylko na liczbę oddziałów szkolnych, bo to oddziały generują koszty" – dodała Misiuk.

W Lubelskiem istnieje 971 szkół podstawowych, z których 457 to szkoły małe, liczące do 70 uczniów.

Na 490 gimnazjów 180 liczy do 70 uczniów. 171 to gimnazja funkcjonujące samodzielnie, pozostałe – w zespołach szkół, zwykle ze szkołami podstawowymi.

Zgodnie z wprowadzaną reformą edukacji, zostanie zmieniona struktura szkół. W miejsce obecnie istniejących wprowadzone zostaną ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea ogólnokształcące, pięcioletnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane poprzez zaprzestanie naboru do nich.

W szkołach podstawowych reforma rozpocznie się 1 września 2017 r., w liceach i technikach - od 1 września 2019 r.

Zbigniew Kopeć (PAP)

 

 
17.02.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Szef ZNP: edukacja nie jest niczyją własnością

  Obrazek do artykułu: Szef ZNP: edukacja nie jest niczyją własnością

  Edukacja nie jest własnością ministra ani ZNP; ta sprawa dotyczy wszystkich - powiedział w środę prezes ZNP Sławomir Broniarz przed spotkaniem z małżonką prezydenta Agatą Kornhauser-Dudą. Wyraził zadowolenie, że Pierwsza Dama zgodziła się porozmawiać... Więcej

 • Zalewska o akcji #sexedpl: zapraszam Anję Rubik do MEN

  Obrazek do artykułu: Zalewska o akcji #sexedpl: zapraszam Anję Rubik do MEN

  Minister edukacji Anna Zalewska, pytana o kampanię edukacji seksualnej #sexedpl, zaprosiła jej inicjatorkę i modelkę Anję Rubik do MEN. Zapraszam Anję Rubik, przeczytamy podstawy programowe do wychowania do życia w rodzinie - powiedziała w środę... Więcej

 • Z edukacji domowej w większości korzystają rodziny wielodzietne

  Obrazek do artykułu: Z edukacji domowej w większości korzystają rodziny wielodzietne

  Z edukacji domowej w większości korzystają rodziny wielodzietne; dzięki niej budowane są relacje rodzinne i rodzice mają wpływ na wychowywanie własnych dzieci - przekonywali we wtorek uczestnicy debaty poświęconej edukacji domowej, która odbyła się... Więcej

 • Rusza kampania promująca ochronę zdrowia psychicznego

  Obrazek do artykułu: Rusza kampania promująca ochronę zdrowia psychicznego

  Upowszechnianie wiedzy o zdrowiu psychicznym i wsparcie dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli w zapobieganiu zaburzeniom psychicznym to cele ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-społecznej "Myśl pozytywnie", którą we wtorek zainaugurowano we... Więcej

 • Więcej osób uczy dzieci w domu

  Obrazek do artykułu: Więcej osób uczy dzieci w domu

  Rośnie liczba rodziców, którzy zdecydowali się na edukację domową. Choć to wciąż niewielki odsetek całości, liczba osób, które wybrały edukację domową, wzrosła o 26 proc. Więcej

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE