Strona główna » Wiedza » Aktualności » Lubelskie: 40 uchwał samorządów ws. zmian sieci szkół

Lubelskie: 40 uchwał samorządów ws. zmian sieci szkół

17.02.17

40 uchwał samorządów dotyczących nowej sieci szkół wpłynęło dotychczas do zaopiniowania do Kuratorium Oświaty w Lublinie. Kuratorium oczekuje na 233 takie uchwały rad gmin i powiatów z regionu.

articleImage: Lubelskie: 40 uchwał samorządów ws. zmian sieci szkół fot. Thinkstock
Lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk podkreśliła, że prace samorządów zmieniających sieć szkół są prowadzone w dobrym tempie. "Jest spokojnie, to właściwe tempo, choć wiemy, że ono będzie teraz mocno przyśpieszało" – powiedziała Misiuk w piątek na konferencji prasowej.

"Co ważne, trafiły już do zaopiniowania uchwały dużych miast, na prawach powiatu. Tutaj stopień trudności w dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju jest znacząco trudniejszy" – dodała kurator.

Od 15 stycznia 2017 r., czyli od dnia wejścia w życie nowych przepisów o reformie oświaty, rady gmin i powiatów mogą podejmować uchwały dotyczące przystosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. W Lubelskiem takie uchwały nadesłały już do zaopiniowania do kuratorium największe miasta, m.in. Lublin, Zamość, Chełm i Biała Podlaska. Opinia kuratora jest wiążąca.

Lubelski kurator wydał dotychczas trzy opinie. Zaakceptowany został projekt nowej sieci szkół gminy Krzczonów, natomiast warunkowo – gmin Puchaczów i Gościeradów. "W przypadku warunkowych opinii chodzi o drobne doprecyzowanie tekstu uchwał, żeby nie było wątpliwości" – wyjaśniła Misiuk.

Trudna sytuacja – oceniła kurator - będzie w gminie Hanna, gdzie nie ma szkół samorządowych, oraz w gminie Leśniowice, gdzie szkoła samorządowa wprawdzie nie została formalnie zlikwidowana, ale faktycznie działa tylko szkoła prowadzona przez stowarzyszenie. Według nowych przepisów każda jednostka samorządu będzie musiała prowadzić przynajmniej jedną szkołę. Ustawa z grudnia ubiegłego roku daje samorządom czas do 2022 r. na przystosowanie się do nowych wymagań.

"Samorząd nie może w całości – jak to się stało w gminie Hanna - przekazać prowadzenia szkół innym podmiotom. Dotychczas było to możliwe i samorządy pozbywały się tego swojego podstawowego zadania w zakresie zapewnienia potrzeb edukacyjnych" – zaznaczyła Misiuk.

Nie ma w Lubelskiem wniosków o likwidację szkół. Ma to związek z zapowiedzianymi zmianami dotyczącymi ich finansowania. "Samorządy czekają na efekty prac związanych ze zmianą naliczania subwencji, która będzie teraz naliczana z głównym naciskiem nie na liczbę uczniów, tylko na liczbę oddziałów szkolnych, bo to oddziały generują koszty" – dodała Misiuk.

W Lubelskiem istnieje 971 szkół podstawowych, z których 457 to szkoły małe, liczące do 70 uczniów.

Na 490 gimnazjów 180 liczy do 70 uczniów. 171 to gimnazja funkcjonujące samodzielnie, pozostałe – w zespołach szkół, zwykle ze szkołami podstawowymi.

Zgodnie z wprowadzaną reformą edukacji, zostanie zmieniona struktura szkół. W miejsce obecnie istniejących wprowadzone zostaną ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea ogólnokształcące, pięcioletnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane poprzez zaprzestanie naboru do nich.

W szkołach podstawowych reforma rozpocznie się 1 września 2017 r., w liceach i technikach - od 1 września 2019 r.

Zbigniew Kopeć (PAP)

 

 
17.02.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Nauczyciele później dostaną pensje?

  Obrazek do artykułu: Nauczyciele później dostaną pensje?

  Jedną ze zmian, którą planuje MEN, jest zmiana przepisów dotyczących wynagradzania nauczycieli. Mają oni otrzymywać pensję "z dołu" - przypomina Stanisław Szelewa w "Dyrektorze Szkoły". Więcej

 • Ponad pół tysiąca skazanych ukończyło kursy zawodowe

  Obrazek do artykułu: Ponad pół tysiąca skazanych ukończyło kursy zawodowe

  Od jesieni ubiegłego roku ponad pół tysiąca skazanych, odbywających karę więzienia w woj. śląskim, ukończyło kursy zawodowe - wynika z informacji śląskiej Służby Więziennej. Do końca 2020 r. szkolenia obejmą dalsze prawie 5 tys. osób. Więcej

 • Zalewska zapowiada kroki prawne przeciwko Szumilas

  Obrazek do artykułu: Zalewska zapowiada kroki prawne przeciwko Szumilas

  Szefowa MEN Anna Zalewska zapowiedziała podjęcie kroków prawnych przeciwko b. minister oświaty, posłance PO Krystynie Szumilas, która zapytała ją, "dlaczego nie ma odwagi powiedzieć, że nie brała udziału w przekrętach PCK na Dolnym Śląsku". Więcej

 • Gminy skutecznie odwołują się od opinii kuratorów

  Obrazek do artykułu: Gminy skutecznie odwołują się od opinii kuratorów

  Kuratorzy oświaty zbyt mocno ingerowali w kompetencje gmin ws. ustalania sieci szkół. Przychylne wyroki sądów zapadły m.in. w sprawie sieci szkół w Łodzi, Oporowie i Książu Wielkim - informuje "Rzeczpospolita". Więcej

 • Machałek: reforma już stała się faktem

  Obrazek do artykułu: Machałek: reforma już stała się faktem

  Pierwszy etap reformy stał się faktem, to już się stało w momencie przegłosowania ustawy - powiedziała podczas czwartkowej debaty sejmowej nad obywatelskim wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. reformy oświaty wiceminister MEN Marzena Machałek. Więcej

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE