Strona główna » Wiedza » Aktualności » MEN: Nie wszystkie konkursy dla uczniów kontrolowane przez kuratora

MEN: Nie wszystkie konkursy dla uczniów kontrolowane przez kuratora

09.07.18

Kurator nie kontroluje wszystkich inicjatyw w których biorą udział uczniowie. Chodzi o konkurs dotyczący żołnierzy wyklętych. Nagrodą była broszura zawierająca m.in. hasło "Tusk won!".

articleImage: MEN: Nie wszystkie konkursy dla uczniów kontrolowane przez kuratora fot. Thinkstock

Kontrowersje wzbudziła broszura na temat Solidarności Walczącej. Znalazły się w niej zdjęcia ulotek nieco poszerzających definicje walki z władzą ludową. 

Kontrowersyjna broszura na liście nagród

Hasła, które dzieci mogły wyczytać w książce, to: „Precz z komuną. Tusk won!”, „KOD – Kapusie Oszuści Dewianci, PO, swołocz UB-ecka i pozostałe WRONy: won do Moskwy na plac Czerwony!”.

Jak wyjaśniali organizatorzy pytanie przez dziennikarzy "Gazety Wyborczej", broszura była jedynie ilustracją działalności wydawniczej Stowarzyszenia Solidarność Walcząca Oddział Warszawa.

MEN: to nie my

W interpelacji skierowanej do MEN posłowie zapytali, czy ministerstwo i kuratoria oświaty wszczęły postępowanie wyjaśniające tę sytuację

Resort edukacji wyjaśnia, że nie miał nic wspólnego z organizacją konkursu. Odpowiadały za nią: Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski w Grodzisku Mazowieckim, Fundacja Ochrony Prawnej Inicjatyw Społecznych OPIS, Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa, Społeczny Komitet ds. Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

A zatem - jak podkreśla MEN - nie było podstaw do podjęcia interwencji. Resort podkreśla, że kuratorzy oświaty nie posiadają uprawnień kontrolnych wobec zewnętrznych podmiotów organizujących tego rodzaju konkursy.

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE