Strona główna » Wiedza » Aktualności » MEN: od 2019 pedagog lub psycholog w każdej szkole

MEN: od 2019 pedagog lub psycholog w każdej szkole

23.04.18


Minister Anna Zalewska powiedziała w poniedziałek w Rzeszowie, że w 2019 r. "w każdej szkole pojawi się pedagog lub psycholog". Podkreśliła też, że wyprawki 300 zł dla uczniów nie będą pochodziły z oszczędności na dopłatach do darmowych podręczników.

articleImage: MEN: od 2019 pedagog lub psycholog w każdej szkole Kancelaria Prezesa Rady Ministrów


"Na pewno we wrześniu 2019 roku w każdej szkole pojawi się pedagog lub psycholog. W tej chwili pedagogów i psychologów mamy w co drugiej szkole" - poinformowała minister edukacji narodowej.

Dodała, że dla nauczycieli, którzy "myślą o dodatkowym wykształceniu" wskazuje "na co najmniej dwa oczywiste zawody, oczywiste kompetencje". Jej zdaniem, w systemie oświatowym jest za mało doradców zawodowych oraz pedagogów i psychologów. "W dzisiejszych czasach są to bezwzględnie potrzebne zawody" - zaznaczyła.

W trakcie wystąpienia na konferencji "Edukacja dla zdrowia" Zalewska zdementowała doniesienia medialne, że pieniądze na wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego miałyby pochodzić z programu "Darmowy podręcznik". Zapowiedź wyprawek pojawiła się podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości. "Jestem winna dementi przekazu medialnego; złego, fałszywego, kłamliwego. My na dzieciach nie oszczędzamy" - dodała.

Podkreśliła, że "darmowe podręczniki dla szkół podstawowych i szkół przekształcanych z gimnazjum zostają". "Będą funkcjonować. W tym roku to jest 502 mln zł" - mówiła.

Zaznaczyła, że ustawa o finansowaniu zadań oświatowych bardzo usprawniła rozliczanie dotacji podręcznikowej. "Dyrektor ma całą pulę pieniędzy. Dysponuje nimi w dowolny sposób, negocjując z wydawcami poszczególne podręczniki. Ma jeden procent z tej dotacji, a nie z wydatkowych środków" - przypomniała minister.

W poniedziałek szefowa MEN uczestniczyła w Rzeszowie w konferencji "Edukacja dla zdrowia".(PAP)

 

23.04.18
Skomentowano 2 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Piotr Nowak IP: 79.139.* 25-04-2018
    Przepraszam za sarkazm, ale może od 2019 nauczyciel matematyki w każdej szkole???? Oczywiście, że pedagog i (również) powinien byc w każdej szkole. Nie wiem czy w takiej dziedzinie zatrudnianie osób po studiach podyplomowych to zasadne działanie. potrzeba specjalistów. Liczba i skala problemów wychowawczych narasta w lawinowym tempie. Czy doczekam kiedyś prawdziwej, czyli: przemyslanej, przedyskutowanej, stopniowo wprowadzanej, nastawionej na poprawę systemu a nie na bieżącą korzyść polityczną reformę edukacji. Nikt z rządzących w ostatnich 20 latach nie chce się zmierzyć z tym problemem. Tylko "kosmetyka przed i powyborcza". Tracę nadzieję.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Jan Kowalski IP: 31.42.* 24-04-2018
    Pojawi się a jak, oczywiście, że się pojawi... Żeby ludzie mówili że pedagoga w szkole nie ma??? PROPAGANDA SUKCESU - pojawi się na 1 albo 2 godziny tygodniowo i tyle będzie pedagogów lub psychologów, tak samo jak świetlic czy godzin biblioteki, są szkoly gdzie biblioteka jest otwarta przez 1 godzinę tygodniowo !!! PANI MINISTER - subwencja nie starcza na oświatę !!! Organy tną gdzie się da, ale co tam Pani MINISTER POWIE W TV TO PRZECIEŻ TAK JEST NA PEWNO !!!

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE