Strona główna » Wiedza » Aktualności » MEN: ograniczenia etatów przez niż demograficzny, a nie przez reformę

MEN: ograniczenia etatów przez niż demograficzny, a nie przez reformę

06.09.17

- Niż demograficzny, a nie reforma edukacji spowodował, że co piąty nauczyciel nie miał pełnego etatu i łączy pracę w kilku szkołach –  podkreśla Anna Zalewska.

articleImage: MEN: ograniczenia etatów przez niż demograficzny, a nie przez reformę fot. Thinkstock

- Niż demograficzny spowodował, że co piąty nauczyciel nie ma pełnego etatu i łączy pracę w kilku szkołach - powiedziała Zalewska. Zaznaczyła, że problem dotyczy co trzeciego nauczyciela gimnazjum. Podkreśliła jednak, że nie jest to efekt reformy edukacji.
Zapowiedziała, że ministerstwo będzie monitorować ten problem, dodając, że być może rząd będzie musiał wesprzeć finansowo samorządy w mniejszych gminach.
Zalewska podkreśliła, że gimnazja były wymyślone jako placówki, które mają stabilizować zatrudnienie. z
- Wyliczono, że średnio w gimnazjum musi być 450 uczniów. Średnio było 150 osób, o 33 proc. spadła liczba uczniów w gimnazjum – dodała.

Inaczej sytuację oceniają samorządowcy i związki zawodowe. Jak podkreślał Mirosław Sielatycki w "Dyrektorze Szkoły", ograniczenia etatów są w dużym stopniu wynikiem wdrażania reformy.
- Już widzimy, jakie mogą być konsekwencje reformy. Chociażby zwolnienia nauczycieli. W Warszawie 7 tys. będzie miało obniżone pensum godzinowe. A mówimy o mieście, w którym jest rosnąca demografia. Za dwa lata będziemy mieli zrozpaczonych uczniów, dla których nie będzie wystarczającej liczby miejsc w ich wymarzonych liceach. Budynki nie są z gumy, nie da się ich rozciągnąć. Aby zminimalizować te negatywne skutki, ograniczamy już od tego roku nabory w liceach, ale do końca nie da się uniknąć „klątwy roku 2019”.(PAP, "Dyrektor Szkoły").

Sielatycki: w samej Warszawie 7 tys. nauczycieli z obniżonym wymiarem godzin>>
 

06.09.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter

Kalendarz Dyrektora Szkoły 2018/2019
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE