Reforma Karty Nauczyciela nie w tej kadencji
Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, w tej kadencji rząd nie podejmie prac nad reformą Karty Nauczyciela. Resort podkreślał, że nawet gdyby projekt teraz trafił do Sejmu, nie zdążyłaby przejść całego procesu legislacyjnego.
Pracę nad reformą Karty Nauczyciela trwają od kilku lat. Po negocjacjach ze związkami zawodowymi nauczycieli oraz samorządowcami, MEN przygotował projekt nowelizacji, który we wrześniu 2013 r. trafił do konsultacji społecznych. Resort nie przekazał go jednak Sejmowi.
Joanna Kluzik-Rostkowska po objęciu teki ministra edukacji zapowiedziała, że MEN przeanalizuje ponownie przygotowane zmiany i wróci do prac legislacyjnych w nowym roku szkolnym. Tak się jednak nie stanie - prace zostaną podjęte najwcześniej po wyborach parlamentarnych. Część zmian resort uwzględnił jednak w projekcie noweli ustawy o systemie oświaty, który znajduje się obecnie na etapie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Minister edukacji potwierdza - na reformę Karty Nauczyciela trzeba będzie poczekać>>

Kodeks pracy obejmie większą liczbę nauczycieli
MEN przeniósł do noweli ustawy o systemie oświaty zmiany dotyczące zatrudniania nauczycieli, prowadzących zajęcia finansowane ze środków unijnych. Do Karty Nauczyciela zostanie dodany art. 35a, który umożliwi nauczycielowi prowadzenie zajęć finansowanych przez UE w ramach stosunku pracy - bez dodatkowej umowy. Przydzielenie nauczycielowi dodatkowych godzin będzie możliwe tylko za jego zgodą. Nie będą wliczane do pensum, a stawka za każdą godzinę będzie wynosić tyle, co za godzinę ponadwymiarową.

Kolejni nauczyciele wyłączeni spod przepisów Karty>>

Nauczyciele w ministerialnych placówkach bez uprawnień wynikających z KN
Od 2015 r. tylko część przepisów Karty będzie stosowana do pedagogów zatrudnionych w placówkach doskonalenia nauczycieli, których nie prowadzą jednostki samorządu terytorialnego. Zakres stosowanych do ww. pedagogów regulacji Karty Nauczyciela będzie analogiczny do stosowanego wobec pracowników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wciąż obowiązywać będą zatem te same przepisy, dotyczące: uzyskiwania stopni awansu zawodowego, wynagrodzenia zasadniczego, nagrody jubileuszowej i nagród ministra. Nauczyciele wciąż będą mieli także te same uprawnienia do zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych. Wyłączone zostaną natomiast m.in. regulacje dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia (art. 73 Karty Nauczyciela).

W 2015 r. mniej nauczycieli z prawem do urlopu dla poratowania zdrowia>>

ZOBACZ OPINIĘ ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH  DOTYCZĄCĄ PROPOZYCJI MEN>>

Zmiany w prawie będą jednym z tematów  XVI Krajowej Konferencji Dyrektorów Dyrektorów Szkół i Przedszkoli>>