Strona główna » Wiedza » Aktualności » MEN przygotowało projekt rozporządzenia ws. matur branżowych

MEN przygotowało projekt rozporządzenia ws. matur branżowych

25.09.17

Maturzyści będący absolwentami szkół branżowych muszą obowiązkowo przystąpić do sześciu egzaminów. MEN skierowało do konsultacji projekt noweli rozporządzenia w tej sprawie.

articleImage: MEN przygotowało projekt rozporządzenia ws. matur branżowych fot. Thinkstock

Absolwenci branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli kształcenie w branżowej szkole I stopnia (a są absolwentami gimnazjum), na egzaminie maturalnym będą zwolnieni z obowiązku przystąpienia do pisemnego egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego, jeżeli będą posiadali dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Szkoły branżowe I stopnia są 3-letnie, a II stopnia - 2-letnie. Szkoły branżowe II stopnia ruszą od roku szkolnego 2020/2021. Pierwszy rocznik ich absolwentów będzie mógł przystąpić do matury wiosną 2022 r.

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do sześciu egzaminów: pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym) oraz ustnych - z polskiego i języka obcego.

Muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu dodatkowego; chętni mogą przystąpić do pięciu takich egzaminów. To właśnie z tego egzaminu będą mogli być zwolnieni abiturienci ze szkół branżowych II stopnia, jeśli będą mieli dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

W grupie przedmiotów dodatkowych są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotów dodatkowych zdawane są na poziomie rozszerzonym. Stąd do grupy tej zaliczane są także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych (polski, matematyka, język obcy). Wyniki egzaminów z przedmiotów dodatkowych (w tym z jednego obowiązkowego) nie mają wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służą tylko przy rekrutacji na studia.(PAP)

 

Dodatkowe odwołanie od matury całkiem popularne>>

 

25.09.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE