Strona główna » Wiedza » Aktualności » Mikołajkowa, bombka-kolorowanka zachęca do badań

Mikołajkowa, bombka-kolorowanka zachęca do badań

06.12.17

Tysiąc dziecięcych kolorowanek w kształcie bombki, które mają przypomnieć ich rodzicom o badaniach profilaktycznych, przygotowało Białostockie Centrum Onkologii. Chce w ten sposób przypomnieć, jak ważne są takie badania.

articleImage: Mikołajkowa, bombka-kolorowanka zachęca do badań fot. Thinkstock

W środę, w mikołajki, kartki w kształcie bombek kolorowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku.

"Mamusiu, Tatusiu! Zbliża się Gwiazdka - najpiękniejszy dzień w roku. W tym wyjątkowym czasie pod choinkę chcę dostać tylko jedno... Wasze zdrowie" - napisano na jednej stronie kartki, która za pośrednictwem dzieci trafi do ich rodziców. Na drugiej stronie jest kolorowanka z reniferem, który trzyma dzwonek.

Jak tłumaczy Białostockie Centrum Onkologii, ten rysunek to nie jest przypadek, bo dzwonek ma przypominać o tym, że - jak informuje rzeczniczka tego szpitala Monika Mróz - "nie można profilaktyki odkładać na później". Akcja ma zachęcić więcej osób do zgłaszania się na profilaktyczne badania, które mogą uratować życie - rak wykryty we wczesnym stadium najczęściej jest wyleczalny. Tymczasem stosunkowo niewiele osób w Polsce, także na Podlasiu, korzysta z takich badań.

Białostockie centrum uczestniczy w programach profilaktycznych nakierowanych na wykrycie nowotworów we wczesnym stadium, m.in. zaprasza kobiety w wieku 50 - 69 lat na bezpłatne badania mammograficzne.

"Misją naszego Centrum, obok niesienia pomocy pacjentom, jest zachęcanie społeczeństwa do korzystania z programów profilaktycznych. W naszą mikołajkową akcję wyjątkowo zaangażowaliśmy wspaniałe dzieci, by za ich pośrednictwem trafić do dorosłych i głośno powiedzieć: Badajmy się!" - podkreśla dyrektor BCO Magdalena Borkowska. Dodała, że "profilaktyka może uratować życie", dlatego nie warto odkładać wizyty u lekarza na później.

Kolorowanki-bombki trafiły na razie do dzieci w trzech placówkach w regionie. Obok Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku to także integracyjne Przedszkole Samorządowe nr 26 w Białymstoku i Szkoła Podstawowa w Bargłowie Kościelnym. Wszyscy chętni mogą pobrać kartkę ze strony internetowej BCO www.bialystok.onkologia.pl.

BCO jest jedynym szpitalem onkologicznym w Podlaskiem leczącym chorych na nowotwory. Organizuje różne akcje, by zachęcać do badań profilaktycznych. Jedną z nich jest np. marsz "Rak to nie wyrok". Lekarze z tej placówki wielokrotnie podkreślali, że rak wcześnie wykryty, to większe szanse na wyleczenie. Mówili też, że jest coraz więcej nowych metod leczenia.

Białostockie Centrum Onkologii prowadzi także w mediach społecznościowych akcję #WykurzRaka. Osoby znane w regionie zamieszczają swoje fotografie z tym hasztagiem zachęcają do badań.

Jak wcześniej podawał podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, co piąta mieszkanka regionu zgłasza się na finansowane przez NFZ badania cytologiczne, a 38 proc. uprawnionych kobiet, w konkretnej grupie wiekowej, korzysta z darmowych badań mammograficznych.

Na potrzebę zwiększenia udziału pacjentów w badaniach profilaktycznych wskazywała w tym roku Najwyższa Izba Kontroli. Izba ustaliła, że zgłaszalność osób na badania udzielane w ramach programów profilaktycznych raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego była, w latach objętych kontrolą (2012-2015), na niskim poziomie. Odsetek osób objętych programem przesiewowym dla raka jelita grubego wyniósł od 16 do 18 proc. uprawnionych, w programie przesiewowym dla raka szyjki macicy od 21 do 23 proc., zaś w programie wczesnego wykrywania raka piersi odsetek uczestniczek był wyższy i osiągnął od 42 do 44 proc. Dla przykładu, w Islandii na badania profilaktyczne zgłasza się ponad 90 proc. uprawnionych.

NFZ zachęcał panie do badań na specjalnych zakładkach do książek nawiązujących do powieści "Przeminęło z wiatrem".(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ jw/

06.12.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE