Strona główna » Wiedza » Aktualności » Minister Zalewska pozna tajniki fińskiego systemu edukacji

Minister Zalewska pozna tajniki fińskiego systemu edukacji

14.02.18

Minister edukacji Anna Zalewska wyrusza w podróż do Finlandii, gdzie sprawdzi, jak działa jeden z najlepszych systemów edukacji na świecie. Odwiedzi też polskie szkoły w tym kraju.

articleImage: Minister Zalewska pozna tajniki fińskiego systemu edukacji Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Do Finlandii Anna Zalewska poleci na zaproszenie tamtejsze minister edukacji. Wizyta będzie trzydniowa - zefowa MEN odwiedzi Wspólny Urząd ds. Edukacji w regionie Espoo (Omnia). Instytucja ta odpowiada za politykę edukacyjną i rozwój regionalny. Jej celem jest opracowywanie rozwiązań poprawiających edukację.

Anna Zalewska planuje też wizytę w w Fińskiej Narodowej Agencji ds. Edukacji (EDUFI) zapozna się ze sposobem funkcjonowania fińskiego systemu edukacji. EDUFI to krajowa agencja rozwoju odpowiedzialna za edukację wczesnoszkolną, opiekę nad dziećmi, kształcenie ogólne i zawodowe. Odwiedzi również Uniwersytet Helsiński.

Minister planuje również wizytę w dwóch helsińskich szkołach (Strömberg i Arabia), gdzie spotka się z uczniami i nauczycielami.

Fiński system edukacji uważany jest za najlepszy na świecie - jego główną zaletą jest położenie nacisku na rozwijanie kreatywności. Zawód nauczyciela cieszy się prestiżem, a doskonalenie finansowane jest z budżetu państwa.

Nauczyciel z wyższym wykształceniem w Finlandii - jak pokazuje raport Education at Glance - zarabia ok. 50.000$ rocznie, czyli o połowę więcej niż nauczyciel w Polsce.

Nauczyciel nie będzie mógł dorobić na zleceniu>>

 

 

Skomentowano 2 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Zdzisław Zdzisław IP: 83.28.* 15-02-2018
    "zarabia ok. 50.000$ rocznie, czyli o połowę więcej niż nauczyciel w Polsce." oj ktoś współczesną maturę z matematyki zdawał ...

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • stary belfr IP: 5.172.* 14-02-2018
    weźcie kogoś do pracy od matematyki, a to wstyd czytać. Dyplomowany 12000 $ zarabia, ale to trochę mniej niż o połowę. "Nauczyciel z wyższym wykształceniem w Finlandii - jak pokazuje raport Education at Glance - zarabia ok. 50.000$ rocznie, czyli o połowę więcej niż nauczyciel w Polsce."

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE