W dniu 30 czerwca 2014 r. wygasła pracownikowi umowa z pracodawcą. W okresie 1 lipca do 31 grudnia 2014 r. pracownik przebywał na zasiłku dla bezrobotnych. Od 1 stycznia 2015 r. podjął pracę w szkole i dostarczył zaświadczenie z urzędu pracy o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych przez ostatnie 6 miesięcy. Po przeliczeniu okresów zatrudnienia, staż pracy na dzień 1 stycznia 2015 r. wynosi 25 lat i 11 dni, co oznacza, że pracownikowi przysługiwała nagroda jubileuszowa w dniu 20 grudnia 2014 r., kiedy nie był pracownikiem szkoły.
Czy pracodawca powinien wypłacić pracownikowi nagrodę jubileuszową za okres który już minął, a w którym pracownik nie był zatrudniony w placówce?

Pracownik nie nabył uprawnienia do nagrody w okresie zatrudnienia w danej placówce, a zatem nie przysługuje mu nagroda jubileuszowa.
 
Uzasadnienie
W pytaniu nie określono, czy dotyczy ono pracownika niepedagogicznego, czy nauczyciela. Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418) - dalej r.n.j., nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający go do tej nagrody. Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (§ 1 r.n.j.).
Obowiązkiem nauczyciela jest przedstawienie dokumentów na podstawie, których można uwzględnić okresy wliczane do nabycia uprawnienia do nagrody (§ 2 r.n.j).

Więcej na ten temat w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>@page_break@W dniu, w którym nauczyciel udokumentował swoje prawo do nagrody (chodzi o udokumentowanie okresu dotychczas nieznanego pracodawcy – nie będącego w teczce akt osobowych), a był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w sytuacji gdy prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości a w dniu nabycia prawa do nagrody – kwotę stanowiącą różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej. Jeżeli po udokumentowaniu prawa o nagrody nauczyciel uzyska prawo o dwóch lub więcej nagród – wypłaca się mu tylko jedną – najwyższą (§ 5 rozporządzenia).
W podobny sposób zostało uregulowane prawdo do nagrody pracowników samorządowych w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.) – art. 38 oraz przepisach wykonawczych do ustawy – rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1050).
Jak wynika z pytania pracownik przestawił dokumenty w 2014 r., na podstawie których nabył prawo do nagrody danego stopnia, ale przed nawiązaniem stosunku pracy w danej placówce – w czasie przebywania na zasiłku dla bezrobotnych.
W obecnym piśmiennictwie przeważa pogląd, iż prawo do nagrody jubileuszowej nabywa się, jeśli pracownik zatrudniony jest u danego pracodawcy w dniu, kiedy upływa okres uprawniający do nagrody jubileuszowej danego stopnia. Zdaniem SN (uchwała SN z dnia 26 lutego 1990 r., III PZP 57/89; OSNC 1990, nr 10-11, poz. 125) "pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w ostatnim dniu okresu pracy, uprawniającego do tej nagrody". Pracownik wskazany w pytaniu nie nabył uprawnienia do nagrody w okresie zatrudnienia w danej placówce, a zatem – w mojej ocenie – nie przysługuje mu nagroda jubileuszowa. Oczywiście ma prawo wystąpić z wnioskiem o taką nagrodę a pracodawca może się przychylić do prośby pracownika. Z tym, że w placówkach oświatowych dodatkowo należy w tym względzie zasięgnąć opinii organu prowadzącego.

Więcej na ten temat w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>

Polecamy: "Szkolne prawo pracy. Poradnik dyrektora szkoły"