Strona główna » Wiedza » Aktualności » Nauczyciel mniej zarobi na sprawdzaniu egzaminów

Nauczyciel mniej zarobi na sprawdzaniu egzaminów

14.05.18

Koniec ze sprawdzaniem prac na umowę o dzieło – po interwencji ZUS, z egzaminatorami zawiera się umowy zlecenia, co rodzi obowiązek odprowadzania składek. Pomysł nie budzi entuzjazmu sprawdzających.

articleImage: Nauczyciel mniej zarobi na sprawdzaniu egzaminów fot. Thinkstock

W tym roku nauczyciele sprawdzający prace egzaminacyjne nie robią już tego na umowę o dzieło – co dla niektórych z nich może oznaczać wynagrodzenie netto. Dotychczas za sprawdzenie arkusza z języka polskiego nauczyciel otrzymywał ok. 30 zł, teraz od niektórych umów odprowadzi składki, a nie jedynie podatek. W takim przypadku stawka wyniesie ok. 18 zł.

- Również nie jesteśmy zachwyceni zmianą, ale była ona konieczna. Kontrole ZUS w OKE wskazały jako nieprawidłowe zawieranie z egzaminatorem umów o dzieło. Nie mieliśmy wyjścia - musieliśmy dostosować zasady do wniosków pokontrolnych – mówi dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Jak podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych, choć to strony decydują, jaką umowę zawierają, to liczy się nie jej nazwa, a charakter.

ZUS przypomina, że ma prawo skontrolować, czy strony mogły zawrzeć umowę o dzieło. Jeżeli stwierdzi, że jest to faktycznie umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług, to może ją objąć składkami.

WIĘCEJ: Komisja konkursowa na dyrektora szkoły na nowych zasadach>>

 

Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające. Komentarz  Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające. Komentarz>>

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Jan Kowalski IP: 107.167.* 15-05-2018
    Czy ktoś weryfikuje treść takich artykułów, czy autor pokusił sie sprawdzenie zasad podlegania ubezpieczeniom? W skrócie jest to przypadek wykonywania umowy zlecenia na rzecz innego podmiotu niż pracodawca a więc skladki ubezpieczeniowe rentowe i emerytalne są dobrowolne jeśli osoba ma inny tytuł czyli umowa o pracę na kwotę nie mniejszą niż minimakbe wynagrodzenie.
    http://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/umowy-zlecenia/777521,Umowa-zlecenia-2018-podatki-i-skladki-ZUS.html

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE