Strona główna » Wiedza » Aktualności » Nauczyciel na razie bez szans na urlop dla poratowania zdrowia?

Nauczyciel na razie bez szans na urlop dla poratowania zdrowia?

08.01.18

Nauczyciele, którzy jeszcze w styczniu chcą starać się o urlop dla poratowania zdrowia mogą mieć z tym problem. Ministerstwo Zdrowia spóźnia się z wydaniem potrzebnych przepisów.

articleImage: Nauczyciel na razie bez szans na urlop dla poratowania zdrowia? fot. Thinkstock

Od 1 stycznia 2018 r. zmieniły się przepisy ws. udzielania nauczycielom urlopów dla poratowania zdrowia - nowelizację wprowadziła ustawa o finansowaniu zadań oświatowych. 

Zmiany w zasadach udzielania urlopu dla poratowania zdrowia w 2018 roku>>

Według przepisów ustawowych pedagog musi złożyć pisemny wniosek do dyrektora, który skieruje go na badania do lekarza medycyny pracy. 

Szczegółowe regulacje, w tym wzór skierowania wystawianego przez dyrektora, określi rozporządzenie w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia.

Na razie jednak - mimo że zmiany ustawowe już weszły w życie - przepisów wykonawczych nie ma. Znajdują się na etapie prac legislacyjnych. 

W praktyce oznacza to, że nauczyciele, którzy już teraz chcą złożyć wniosek o urlop dla poratowania zdrowia, mogą mieć problem z realizacją swojego uprawnienia. 

Brakuje wzorów niezbędnych dokumentów oraz przepisów określających, jak ma przebiegać badanie przeprowadzane przez lekarza medycyny pracy. 

Rozporządzenie, które dotychczas regulowało kwestię udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia straciło moc obowiązującą w styczniu 2018 r. 

Zmiany w Karcie Nauczyciela wprowadzane ustawą o finansowaniu zadań oświatowych>>

Prawo oświatowe. Wzory pism i dokumentów, Lidia MarciniakPrawo oświatowe. Wzory pism i dokumentów z serii MERITUM>>

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE