Strona główna » Wiedza » Aktualności » Nauczyciel nie będzie mógł dorobić na zleceniu

Nauczyciel nie będzie mógł dorobić na zleceniu

13.02.18

Nowy kodeks pracy ograniczy możliwość zawierania umów cywilnoprawnych. Może to dotknąć m.in. nauczycieli, którzy dorabiają sobie do pensji, prowadząc dodatkowe zajęcia.

articleImage: Nauczyciel nie będzie mógł dorobić na zleceniu fot. Thinkstock

Prace nad kodeksem toczą się w Komisji Kodyfikacyjnej Pracy. Zdaniem wiceprzewodniczącej  prof. Moniki Gładoch (ekspertka Pracodawców RP) komisja chciałaby wprowadzić "przymus pracy etatowej". Wyjaśniała, że zgodnie z propozycją wykonywanie usług na umowie zlecenie lub umowie o dzieło może być dopuszczalne wyłącznie w ramach samozatrudnienia.

Dodatkowe zajęcia, egzaminy - koniec ze zleceniami>>

W tej sytuacji pracownik, chcący legalnie dorobić do etatu, będzie musiał założyć działalność gospodarczą albo znaleźć umowę o pracę u innego pracodawcy. "Jeśli nauczyciel angielskiego zechce udzielać prywatnych lekcji, będzie musiał założyć działalność gospodarczą. Jeśli pielęgniarka zamierza dodatkowo pracować w innym szpitalu na zlecenie, to także musi być przedsiębiorcą" - podkreśliła.

Oceniła, że wprowadzenia takich zmian byłoby poważnym eksperymentem na rynku pracy, który może spowodować wzrost szarej strefy i ograniczać wolność obywateli.

Od 1 września 2018 r. obowiązywać będzie także art. 10a Karty Nauczyciela, który zobowiązuje szkoły i przedszkola do zatrudniania nauczycieli na umowę o pracę. Ma to przeciwdziałać praktykom niektórych szkół niesamorządowych - również mających status szkół publicznych - które w ramach oszczędności podpisują z nauczycielami tzw. umowy śmieciowe.(PAP/ms)

Więcej na ten temat >>

Wzory dokumentów - ustawa o systemie, Lidia Marciniak Wzory dokumentów - ustawa o systemie oświaty, prawo oświatowe i przepisy wprowadzające - z serii MERITUM>>

Skomentowano 6 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Ewa Nowak IP: 89.228.* 16-02-2018
  Czyli za super pomysły super władzy znów zapłacą inni... Rozumiem, że każdy pracownik sfery budżetowej, który chce (a właściwie MUSI) dorabiać, ma założyć działalność gospodarczą. Generuje to koszty, więc stawki za świadczone usługi będą wyższe. RODZICE zapłacą - tak rozumuje nasza super władza (w domyśle: dostali 500+). Nauczyciel pod różnymi presjami (a wiemy, że ich trochę super władza ma, zgodzi się na stawkę 20 zł, albo i mniej i sprawdzi te prace OKE i inne, itepe, itede... Domy kultury, różne małe organizacje pozarządowe nie będą prowadzić dotychczasowej działalności - dla super władzy to też dobrze... Oj, ludziska, ludziska, ta super nasza kochana władzunia umie kombinować, oj, umie... Sami żeśmy ją wybrali i nadal ma spore poparcie...

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Asik IP: 176.122.* 15-02-2018
  A ciekawe jest jak to się ma w przypadku OKE, czyli przy sprawdzaniu prac maturalnych czy też egzaminów zawodowych?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Paweł Szczyrek IP: 83.26.* 14-02-2018
  ....... autor tu wypisuje cyt.:""Jeśli nauczyciel angielskiego zechce udzielać prywatnych lekcji, będzie musiał założyć działalność gospodarczą."
  W polskim orzecznictwie sądowym wskazano, że jeżeli nauczyciel udziela korepetycji na własny rachunek..... to nie musi zakładać działalności gospodarczej, więc jak to się ma, do praw nabytych!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Kasia IP: 95.49.* 14-02-2018
  A jak mają zatrudniać prowadzących zajęcia (instruktorów, wykładowców) organizacje pozarządowe? Często zajęcia prowadzą nauczyciele. Nie są to stałe obowiązki a np. raz na rok, dwa lata? I co? Koniecznie działalność gospodarcza? No to organizacje na wsiach upadną.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Olga IP: 87.99.* 14-02-2018
  A co z umowami zlecenie zawartymi w innych placówkach niż szkoły niepubliczne, np. Urząd Miasta?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Hanna Błatkowska IP: 94.254.* 14-02-2018
  A co z nauczycielem pracującym w innej szkole (prywatnej), "dorabiającego" do 1/2etatu? Na utrzymanie a nie na zbytki ?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Renata Strugała IP: 217.99.* 16-02-2018
   Super .jestem nauczycielką i harcerką pracuję często przy akcji letniej ( obozy dla dzieci) na umowę zlecenie -normalnie zatrudniona jestem w placówce oświatowej i co teraz nie będę mogła pracować na obozie na umowę zlecenie? Gdzie znajdziemy wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę ? Jak zwykle ktoś nie pomyśli i uogólnia . A kto będzie pracował na obozach ,koloniach w wakacje.. za darmo????

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE