Strona główna » Wiedza » Aktualności » Nauczyciele nie będą pracować na śmieciówkach

Nauczyciele nie będą pracować na śmieciówkach

14.09.17

Szkoły niesamorządowe nie będą mogły już zatrudniać nauczycieli na umowy cywilnoprawne. Mimo sprzeciwu niektórych środowisk, MEN nie zrezygnował z wprowadzenia wyraźnego nakazu podpisywania z pedagogami umów o pracę.

articleImage: Nauczyciele nie będą pracować na śmieciówkach fot. Thinkstock

Nowy przepis w Karcie Nauczyciela
Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, której projekt przyjął we wtorek rząd, doda do Karty Nauczyciela nowy przepis - art. 10a. Stanowić on będzie wprost, że: "w innych formach wychowania przedszkolnego, przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, nauczycieli zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy". 

A zatem obowiązek zatrudniania nauczycieli na umowę o pracę dotyczyć będzie także budzących największe kontrowersje placówek przekazanych przez samorządy osobom fizycznym lub stowarzyszeniem.
O taką zmianę od dawna zabiegały związki zawodowe nauczycieli, które zwracały uwagę, że niesamorządowe placówki zbyt często zatrudniają pedagogów na tzw. umowy śmieciowe, obcinając koszty działalności.

Szkoła nie zatrudni nauczyciela na zlecenie>>

Partnerzy społeczni raczej niechętni
Nie wszyscy pozytywnie oceniają jednak pomysł resortu. Dyrektorzy szkół niepublicznych zwracają uwagę, że niektórzy pedagodzy wcale nie chcą pracować na umowę o pracę, ponieważ nie są one tak elastyczne jak cywilnoprawne. Przykładem są tu np. nauczyciele przedsiębiorczości, którzy często pracują gdzie indziej, a praca w szkole to dla nich dodatkowe źródło zarobku. 

Pojawiają się też opinie, że proponowane rozwiązanie jest niezgodne z prawem.
- Regulacja tych kwestii w ustawie - Karta Nauczyciela stanowi zbytnią ingerencję w sferę zastrzeżoną dla kompetencji podmiotów prowadzących niepubliczne przedszkola, szkoły i placówki - zwraca uwagę Społeczne Towarzystwo Oświatowe i dodaje, że MEN nie uzasadniło w sposób wyczerpujący wprowadzanego przepisu.

MEN: umowa cywilnoprawna nie dla nauczyciela
Resort nie uwzględnił zgłoszonych uwag, uzasadniając swoją decyzję, podkreślił, że umowy cywilnoprawne nie są dostosowane do charakteru pracy nauczyciela. Uniemożliwiają także pedagogom korzystanie z uprawnień zawodowych.
- Prowadzenie zajęć w szkole wiąże się z koniecznością osobistego świadczenia przez nauczyciela umówionego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy, w określonym miejscu i w określonych godzinach w sposób ciągły, jak również niezbędne jest, by wykonywane zadania były poddane bieżącemu nadzorowi - tłumaczy resort. - Charakter tej pracy przesądza zatem, że zatrudnienie nauczycieli nosi cechy stosunku pracy i powinno być dokonywane na podstawie umowy o pracę - dodaje.

Sprawdź, co jeszcze zmieni ustawa o finansowaniu oświaty>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE