Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Nie trzeba co roku pisać, że dla nauczyciela nie ma etatu

Nie trzeba co roku pisać, że dla nauczyciela nie ma etatu

13.06.18

Nauczyciela, któremu już ograniczono etat, nie trzeba co roku informować, że tak zostanie. Jeżeli nauczycielka nie zgłaszała gotowości do pracy należy uznać, że co najmniej w dorozumiany sposób zgodziła się na pracę na pół etatu - wyjaśnia Joanna Lesińska w serwisie LEX Prawo Oświatowe.

articleImage: Nie trzeba co roku pisać, że dla nauczyciela nie ma etatu fot. Thinkstock

Czy w związku z tym należało traktować nauczycielkę jak zatrudnioną w pełnym wymiarze i wypłacać wynagrodzenie za cały etat? Czy może ona wystąpić z roszczeniem pracowniczym za ostatnie trzy lata o wyrównanie wynagrodzenia do pełnego etatu?

W sytuacji, gdy w szkole sytuacja organizacyjna uniemożliwiła powrót do pełnego etatu i nauczycielka nie zgłaszała gotowości do pracy należy uznać, że co najmniej w dorozumiany sposób zgodziła się na pracę na pół etatu.

Zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może być - za zgodą nauczyciela - stosowana w wypadku, gdy z przyczyn organizacyjnych, o których mowa w art. 20 ust. 1 KN, nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole.

Boisz się zmian w prawie? Niepotrzebnie! Poznaj serwis LEX Prawo Oświatowe i zarządzaj szkołą bez problemów>>

Joanna Lesińska 13.06.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE