Czy po reformie oświaty statut branżowej szkoły I stopnia należy zaktualizować, czy uchwalić na nowo?

 

Statut można znowelizować. Rada szkoły, a w razie jej braku rada pedagogiczna może również uchwalić nowy statut.

Zgodnie z zapisem art. 322 ust. 3 ustawy z 14.12.2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, dotychczasowe statuty dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych zachowują moc do dnia wejścia w życie statutów branżowych szkół I stopnia wydanych na podstawie ustawy z 14.12.2016 r. - Prawo oświatowe - dalej p.o., nie dłużej jednak niż do 30.11.2017 r. Oznacza to, że najpóźniej z dniem 01.12.2017 r. w branżowej szkole I stopnia, powstałej z przekształcenia dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej powinien obowiązywać nowy statut, dostosowany do nowych przepisów.

Organem uprawnionym do dokonywania zmian w statucie jest rada szkoły – stosownie do art. 80 ust. 2 pkt 1 p.o. lub – w przypadku gdy w danej szkole nie ma rady szkoły – rada pedagogiczna – art. 82 ust. 2 p.o.

Statut dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej może zostać znowelizowany poprzez zmianę niektórych jego zapisów. Wówczas rada szkoły (lub rada pedagogiczna) podejmuje uchwałę w sprawie zmiany statutu i w § 1 uchwały wskazuje w kolejnych punktach jakie obszary będą podlegać modyfikacji.

W przypadku, gdy zmian w statucie było bardzo dużo i statut stał się nieczytelny – rada szkoły (rada pedagogiczna) może zobowiązać dyrektora do wydania tekstu ujednoliconego (nie mylić z tekstem jednolitym!). Tekst ujednolicony jest to tekst pierwotny z naniesionymi zmianami. Stanowi więc kompilację dotychczasowego tekstu pierwotnego i zmian, jakie wystąpiły do czasu wydania tekstu ujednoliconego.

Rada szkoły (rada pedagogiczna) może też wydać nowy statut. Świadczy o tym powołany powyżej zapis art. 80 ust. 2 pkt 1 p.o., zgodnie z którym do zadań rady szkoły należy uchwalanie statutu szkoły.