Strona główna » Wiedza » Aktualności » NIK: wciąż niewiele gmin inwestuje w opiekę nad najmłodszymi dziećmi

NIK: wciąż niewiele gmin inwestuje w opiekę nad najmłodszymi dziećmi

16.10.17

Niewiele, bo tylko ponad 17 proc. gmin korzysta z dofinansowania do tworzonych żłobków, gdyż zapewnienie opieki nad najmłodszymi nie jest obowiązkowym zadaniem samorządów - ocenia NIK w raporcie poświęconym programowi "Maluch".

articleImage: NIK: wciąż niewiele gmin inwestuje w opiekę nad najmłodszymi dziećmi fot. Thinkstock

Program realizowany jest od 2011 r. - przyczynił się do zwiększenia liczby miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Ich liczba wzrosła z 36 tys. w 2011 r. do 92 tys. w 2016 r. W ciągu sześciu lat realizacji „Malucha”, powstało ponad 25 tys. nowych miejsc opieki nad małymi dziećmi - blisko 30 proc. ogółu miejsc funkcjonujących.

Z "Malucha" skorzystała prawie co piąta gmina
Jak jednak zauważa izba, na skorzystanie z dofinansowania zdecydowało się niewiele samorządów, bo jedynie 17 proc. gmin. Tymczasem resort pracy szacuje, że w 2016 r. zabrakło 34 tys. miejsc dla dzieci.

NIK przypomina, że według celów przyjętych przez Unię Europejską w Strategii Europa 2020, do tego roku opieką instytucjonalną powinno zostać objętych 33 proc. populacji dzieci w wieku do lat 3.

Najczęściej inwestowano w powiększenie placówek
Samorządy najczęściej decydowały się na tworzenie lub powiększenie żłobków. Ta forma opieki nad małymi dziećmi była preferowana przez wójtów i burmistrzów, jak i przez samych rodziców, głównie z uwagi na oferowany czas opieki nad dziećmi do 10 godzin dziennie. Rzadziej powstawały kluby dziecięce, oferujące opiekę do 5 godzin dziennie.

W skali kraju zauważalny był jednak przyrost tej formy opieki z 30 w 2012 r. do ponad tysiąca w 2016 r. Zorganizowanie dziennych opiekunów nie wymaga dużych nakładów finansowych, jak w przypadku tworzenia żłobka, ponieważ opieka sprawowana jest w warunkach domowych.

Dofinansowanie pod lupą ministerstwa
N
IK rekomenduje efektywniejsze sprawdzanie, gdzie brakuje miejsc w żłobkach tak, aby możliwe było skuteczniejsze inwestowanie w tworzenie nowych placówek. Dodatkowo według izby resort pracy powninen pomyśleć o określeniu w dokumentacji programowej minimalnej kwoty dofinansowania nowotworzonych miejsc opieki. Konieczne jest też, zdaniem izby, wypracowanie i wprowadzenie efektywnej metodologii monitorowania wpływu programu „Maluch” na aktywność zawodową rodziców i opiekunów dzieci.

Katowice przystosują 25 miejsc w żłobkach dla dzieci z niepełnosprawnością>>

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE