Strona główna » Wiedza » Aktualności » Nowa sieć szkół w województwie lubelskim prawie gotowa

Nowa sieć szkół w województwie lubelskim prawie gotowa

20.03.17

Prawie 100 proc. samorządów w woj. lubelskim podjęło już uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Dotychczas kuratorium opiniowało je pozytywnie – poinformowała Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk.

articleImage: Nowa sieć szkół w województwie lubelskim prawie gotowa fot. Thinkstock

"We wtorek ostatnia gmina w województwie podejmie uchwałę, wtedy będziemy mogli powiedzieć, że 100 proc. powiatów i gmin w województwie lubelskim podjęło stosowne uchwały" – powiedziała Misiuk na konferencji prasowej w poniedziałek w Lublinie.
Chodzi o gminę Trzeszczany w powiecie hrubieszowskim, która o nowej sieci szkół, dostosowanej do zapisów wprowadzanej reformy oświaty, ma zdecydować na sesji we wtorek.
W woj. lubelskim jest 213 gmin i 24 powiaty.
"Podejmowanie uchwał i dostosowywanie sieci szkół przez samorządy do nowego ustroju szkolnego w woj. lubelskim przebiega w bardzo mądry, rozsądny, odpowiedzialny sposób. Chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim samorządom za realizację tego zadania" – powiedziała Misiuk.
Samorządy najpierw podejmują uchwały, które zawierają projekt nowej sieci szkół. Następnie uchwały te trafiają do zaopiniowania do kuratora oświaty oraz związków zawodowych. Po uzyskaniu opinii kuratora, która jest dla samorządów wiążąca, podejmują one ostateczną uchwałę o sieci szkół zorganioswanje według nowego ustroju szkolnego.

Misiuk powiedziała, że proces opiniowania przez kuratora dobiega końca. Wydano dotychczas 228 opinii - wszystkie pozytywne. Wśród nich 95 opinii ma charakter warunkowy. "Są tam takie uchybienia, głównie o charakterze technicznym, związane z samymi sformułowaniami zawartymi w uchwale. Nie powinno być więc żadnych problemów by, przy przyjmowaniu już tej właściwej uchwały, zostały one uwzględnione" – zaznaczyła kurator.
W trakcie opiniowania w lubelskim kuratorium są obecnie uchwały ośmiu samorządów.
Misiuk przypomniała, że minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała już rozporządzenia - dotyczące m.in. ramowych planów nauczania, rekrutacji uczniów do kolejnych typów szkół i do przedszkoli - które pozwalają dyrektorom szkół na przygotowanie nowej organizacji roku szkolnego 2017/18.

Reforma oświaty w LEX Prawo Oświatowe>>

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe.
Zlikwidowane mają zostać gimnazja. 1 września 2017 r. uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja.(PAP)

20.03.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Nauczyciele później dostaną pensje?

  Obrazek do artykułu: Nauczyciele później dostaną pensje?

  Jedną ze zmian, którą planuje MEN, jest zmiana przepisów dotyczących wynagradzania nauczycieli. Mają oni otrzymywać pensję "z dołu" - przypomina Stanisław Szelewa w "Dyrektorze Szkoły". Więcej

 • Ponad pół tysiąca skazanych ukończyło kursy zawodowe

  Obrazek do artykułu: Ponad pół tysiąca skazanych ukończyło kursy zawodowe

  Od jesieni ubiegłego roku ponad pół tysiąca skazanych, odbywających karę więzienia w woj. śląskim, ukończyło kursy zawodowe - wynika z informacji śląskiej Służby Więziennej. Do końca 2020 r. szkolenia obejmą dalsze prawie 5 tys. osób. Więcej

 • Zalewska zapowiada kroki prawne przeciwko Szumilas

  Obrazek do artykułu: Zalewska zapowiada kroki prawne przeciwko Szumilas

  Szefowa MEN Anna Zalewska zapowiedziała podjęcie kroków prawnych przeciwko b. minister oświaty, posłance PO Krystynie Szumilas, która zapytała ją, "dlaczego nie ma odwagi powiedzieć, że nie brała udziału w przekrętach PCK na Dolnym Śląsku". Więcej

 • Gminy skutecznie odwołują się od opinii kuratorów

  Obrazek do artykułu: Gminy skutecznie odwołują się od opinii kuratorów

  Kuratorzy oświaty zbyt mocno ingerowali w kompetencje gmin ws. ustalania sieci szkół. Przychylne wyroki sądów zapadły m.in. w sprawie sieci szkół w Łodzi, Oporowie i Książu Wielkim - informuje "Rzeczpospolita". Więcej

 • Machałek: reforma już stała się faktem

  Obrazek do artykułu: Machałek: reforma już stała się faktem

  Pierwszy etap reformy stał się faktem, to już się stało w momencie przegłosowania ustawy - powiedziała podczas czwartkowej debaty sejmowej nad obywatelskim wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. reformy oświaty wiceminister MEN Marzena Machałek. Więcej

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE