Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Obowiązek gminy w zakresie dowozu dzieci do szkół i przedszkoli

Obowiązek gminy w zakresie dowozu dzieci do szkół i przedszkoli

03.12.13

Artykuł poświęcony jest analizie problemu dowozu dzieci do przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. W komentarzu zwrócono szczególną uwagę na obowiązki, jakie ciążą w tym zakresie na organach gminy, uwzględniając problematykę ponoszenia bądź nie kosztów dowozu dzieci.

articleImage: Obowiązek gminy w zakresie dowozu dzieci do szkół i przedszkoli fot. Thinkstock

Dowóz dzieci do przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 ze zm.), w art. 7 ust. 1 pkt 8 stanowi, iż do podstawowych zadań własnych gminy należy zaspakajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie edukacji publicznej. Z normy o charakterze ogólnym wypływają normy szczególne, zawarte przede wszystkim w ustawie  o systemie ośwaity - dalej u.s.o. Zgodnie z zapisem art. 5a ust. 2 pkt 1 u.s.o. zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej w przedszkolach, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkoli specjalnych oraz innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach podstawowych i gimnazjach, w tym z oddziałami integracyjnymi, z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych, szkół artystycznych oraz szkół przy zakładach karnych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich jest zadaniem oświatowym gmin.
Z przytoczonego zapisu wynika szereg czynności technicznych, bieżących – które mają na celu realizację tego obowiązku.

Bezpłatny dowóz także dla dzieci nieobjętych przygotowaniem przedszkolnym>>

Jednym z nich jest ustalenie sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w taki sposób, aby wszystkie dzieci sześcioletnie zamieszkałe na terenie gminy miały możliwość spełnienia obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, a droga dziecka z domu do najbliższego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej nie przekraczała 3 km (art. 14a ust. 2 u.s.o.).

NSA: gimbus nie musi zabierać ucznia bezpośrednio spod domu>>

Przejdź do strony artykułu: « »
Agata Piszko 03.12.13
Prawo oświatowe
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Prawo Oświatowe
Skomentowano 5 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Magda Borecka IP: 188.146.* 02-09-2015
  ja mam pytanie. Czy ktoś wie ile czasu maksymalnie dziecko 6 letnie po zakończonych lekcjach może czekać na świetlicy na autobus powrotny do domu

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Karolina K. IP: 5.172.* 26-10-2014
  co mam zrobić jeśli gmina nie chce zapewnić mojemu dziecku(7lat) niepełnosprawnemu dowozu do przedszkola integracyjnego tylko proponuje zwrot kosztów dojazdu a ja nie mam możliwości dowozić sama autem gdyż nie mam w posiadaniu, dziecko ma orzeczenie z niepełnosprawnością ruchową i neurologiczną. bardzo proszę o pomoc,z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Agata Ka IP: 83.22.* 09-06-2014
  A co zrobić w przypadku, gdy gminny gimbus uległ wypadkowi i nie nadaje się do użytku? Czy gmina może zlecić dowożenie dzieci w trybie bezprzetargowym lokalnym przewoźnikom???

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Grzegorz Zorczykowski IP: 91.245.* 14-08-2013
  Mam pytanie czy PKS moze brac dofinansowanie na dowoz dzieci do szkoly podstawowej i gimnazjum z Urzedu Marszalkowskiego .prowadze firme przewozozowa i PKS zanizyl bardzo stawki za kilometr poniewarz bierze dofinansowanie

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Wojciech Cieślukowski IP: 46.77.* 03-01-2013
  Nie ma gimbusa i nie ma transportu publicznego - co ze zwrotem kosztów?
  Dzień dobry,
  jestem rodzicem dwójki dzieci III i IV klasa, odpowiednio 8 i 10 lat. Gmina organizuje transport, ale gimbusy nie dojeżdżają ze względu za złe warunki drogowe zimą. Zbyt stromy podjazd, oblodzenie, zaspy. W takich sytuacjach dowożę dzieci własnym autem do szkoły - 10 km w jedną stronę. W naszej wsi nie ma transportu publicznego. Do najbliższego przystanku jest ponad 3 km, a i tak sieć połączeń nie zapewnia dotarcia dzieci na czas do szkoły.
  Czy w takiej sytuacji gmina może zwrócić rzeczywiście poniesione koszty wg wskazań licznika zgodnie z ogólnymi zasadami rozliczania podróży służbowych?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE