Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Od 1 września 2018 r. nowe zasady zatrudniania nauczycieli

Od 1 września 2018 r. nowe zasady zatrudniania nauczycieli

13.06.18

Zmiany w awansie zawodowym, zakaz zatrudniania nauczycieli na umowy cywilnoprawne w placówkach niepublicznych - to tylko niektóre ze zmian obowiązujących od 1 września 2018 r. O najważniejszych z nich opowie Bogusława Wojtczak podczas szkolenia LEX Prawo Oświatowe, które odbędzie się 15 czerwca 2018 r.

articleImage: Od 1 września 2018 r. nowe zasady zatrudniania nauczycieli fot. Thinkstock

Już od roku szkolnego 2018/2019 zostanie wydłużony staż na nauczyciela kontraktowego – będzie trwał rok i dziewięć miesięcy. Pozwoli to nauczycielowi, który rozpoczyna ścieżkę zawodową, na zaadaptowanie się w zawodzie.

Awans na nowych zasadach

Z dniem 1 września ścieżka awansu zawodowego nauczycieli wydłużona zostanie z 10 do 15 lat, co jest spowodowane przedłużeniem przerw między stażami:
•    z dwóch do trzech lat wydłuży się okres pracy niezbędny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela mianowanego,
•    z jednego roku do 4 lat wydłuży się okres pracy niezbędny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego,
Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, przerwy te będzie można jednak skrócić. Nauczyciel: kontraktowy i mianowany, legitymujący się wyróżniającą oceną pracy, może rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
Staż na kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciela rozpoczęty i niezakończony przed 1.09.2018 r. odbywa się na dotychczasowych zasadach. Nadanie nauczycielom stopnia awansu zawodowego wszczętych i niezakończonych przed 1.09.2018 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.


Koniec ze "śmieciówkami" w szkołach niepublicznych

Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych wprowadza do Karty Nauczyciela istotne novum, zgodnie z art. 10a Karty, od nowego roku szkolnego w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2 tej ustawy - nauczycieli będzie należało zatrudniać wyłącznie na podstawie umowy o pracę, zgodnie przepisami kodeksu pracy. Niedopuszczalne będzie zatem zawieranie lub kontynuowanie wcześniej zawartych z nauczycielami umów cywilnoprawnych w ramach wykonywanej przez nich pracy dydaktycznej i to bez względu na wymiar zatrudnienia nauczyciela.

Zmiany w Karcie Nauczyciela od 1 września 2018 - szkolenie 15 czerwca 2018 r., godz. 10:00>>


 

Lidia Marciniak 13.06.18
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Df IP: 213.238.* 19-07-2018
    I za jakie pieniàdze to wszystko. Przecież żaden absolwent nie przyjdzie do szkoły. Sami emeryci niedługo zostaną!!!

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE