Strona główna » Wiedza » Aktualności » Od września nowe obowiązki nauczyciela stażysty

Od września nowe obowiązki nauczyciela stażysty

12.07.18

Zmiana w obowiązkach opiekuna stażu, nowe zasady przeprowadzania egzaminu na nauczyciela kontraktowego – MEN pracuje nad rozporządzeniem ws. stopni awansu zawodowego. Wkrótce trafi ono do komisji prawniczej. Resort zapewnia, że wyrobi się przed początkiem roku szkolnego.

articleImage: Od września nowe obowiązki nauczyciela stażysty fot. Thinkstock

Wydanie rozporządzenia jest konieczne, bo od 1 września 2018 r. wchodzą w życie zmiany w Karcie Nauczyciela. Rozporządzenie określić ma m.in. nowe obowiązki opiekuna stażu.

Krótszy termin na złożenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego

Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych likwiduje ocenę dorobku zawodowego, zamiast tego liczył się będzie plan rozwoju zawodowego – będą też nowe terminy składania sprawozdania z wykonania określonych w nim celów. Na złożenie sprawozdania nauczyciel ma mieć 7 dni od zakończenia stażu.

Na opiekuna stażu nałożone zostaną nowe obowiązki. Będzie musiał współpracować ze stażystą przy tworzeniu planu rozwoju, umożliwiać nauczycielowi uczestniczenie w prowadzonych przez siebie zajęciach, w wymiarze co najmniej jednej godziny w miesiącu oraz wspierać go w realizacji jego obowiązków zawodowych.

Ma też sprawdzać, jak jego stażysta radzi sobie z prowadzeniem lekcji – przynajmniej raz w miesiącu będzie musiał wziąć udział w zajęciach z podopiecznym. Rozporządzenie nakłada również na opiekuna stażu obowiązek doskonalenia.

Nowa komisja egzaminacyjna

Nowe przepisy Karty Nauczyciela przewidują, że nauczyciel stażysta, aby uzyskać kolejny stopień musi zdać egzamin na nauczyciela kontraktowego. Rozporządzenie precyzuje, że organ powołujący komisję egzaminacyjną dla nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego zapewnia w niej udział eksperta posiadającego kwalifikacje z zakresu psychologii lub pedagogiki, w tym pedagogiki specjalnej.

Dyrektor szkoły, powołując komisje, wybierze sobie eksperta z listy sporządzonej przez MEN. Wynagrodzenie określać będzie zawarta z nimi umowa - najczęściej cywilnoprawna. Obecnie w skład komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela kontraktowego nie powołuje się eksperta. Według resortu udział eksperta przyczyni się do zobiektywizowania oceny nauczyciela zwłaszcza w zakresie jego tzw. umiejętności miękkich i przydatności do zawodu nauczyciela.

Rozporządzenie do 1 września 2018 r.

Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji społecznych w marcu i do tej pory nie przeszedł przez cały proces legislacyjny, choć rozporządzenie powinno być gotowe do rozpoczęcia roku szkolnego.

- Projekt znajduje się obecnie na etapie komisji prawniczej, planuje się, że przepisy rozporządzenia wejdą w życie z dniem 1 września 2018 r. – wyjaśnia Łukasz Trawiński z biura prasowego MEN. Związek Nauczycielstwa Polskiego krytycznie ocenia nowe rozwiązania.

Zwłaszcza skrócenie terminów dopełnienia formalności - za krótki, według ZNP, jest trzydniowy termin zobowiązujący nauczyciela do poprawy projektu planu rozwoju zawodowego. Związkowcy krytykują też pomysł powoływania eksperta do komisji egzaminującej na stopień nauczyciela kontraktowego - według związkowców nauczyciel ten może mieć problem ze zrozumieniem specyfiki pracy pedagoga ubiegającego się o awans. Brakuje też osób, które mają odpowiednie kwalifikacje.

Jak mówi nam Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, na razie resort nie wypowiedział się, co do uwag związkowców.

Wzory dokumentów - karta nauczyciela i prawo pracy w oświacie - z serii MERITUM [PRZEDSPRZEDAŻ] Wzory dokumentów - karta nauczyciela i prawo pracy w oświacie - z serii MERITUM>>

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Zbignie Kozikowski IP: 95.160.* 14-07-2018
    Uważam, że jeśli już sprawdzać kto się nadaje do zawodu nauczyciela to należy to robić na etapie rekrutacji na studia. Ten proces powinien odbywać się przed wstąpieniem kandydatami studia. To można zrobić tak samo z zawodem lekarza, po studiach medycznych sprawdzić takiego wykształconego lekarza (gdzie państwo zainwestowało mnóstwo pieniędzy ) jego kompetencje i szanowna komisja stwierdzi, że niestety pan/i się nie nadaje do tego zawodu. Istna paranoja, a może tak wprowadzić egzamin wstępny z preorientacji zawodowej, monitorować poczynania tego studenta na studiach. Uczelnia jest zobowiązana do wykształcenia w pełni ukształtowanego absolwenta. Brawo reforma...

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE