Czy nauczycielowi, który był zatrudniony poprzez mianowanie w pełnym wymiarze czasu pracy, a od 1.09.2017 r. ograniczono mu zatrudnienie do 8/18 etatu, należy wypłacić odprawę? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości?

Odpowiedź
Jeśli w roku szkolnym 2017/2018 ograniczono zatrudnienie nauczyciela mianowanego do wymiaru 8/18, a jego zatrudnienie zakończy się 31 sierpnia 2018 r., to odprawę należy wypłacić przy rozwiązaniu stosunku pracy. Okoliczność ograniczenia zatrudnienia od dnia 1 września 2017 r. nie obniża wysokości jego odprawy. Nauczyciel powinien otrzymać odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, gdyż uwzględnić należy pełny wymiar czasu pracy, który obowiązuje go do 31 sierpnia 2017 r.

Odprawę, o której mowa w art. 225 ust. 11 ustawy z 14.12.2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe –dalej u.p.w.p.o., należy wypłacić nauczycielowi mianowanemu zatrudnionemu w gimnazjum przy rozwiązaniu stosunku pracy. Nauczyciel powinien otrzymać odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, gdyż uwzględnić należy pełny wymiar czasu pracy, który obowiązuje go do 31 sierpnia 2017 r. (tj. przed ograniczeniem zatrudnienia).
Odprawa przewidziana w art. 225 ust. 11 u.p.w.p.o. jest świadczeniem, które przysługuje nauczycielowi mianowanemu w związku z rozwiązaniem stosunku pracy.

Dodatek na urlopie tylko, jeżeli nauczyciel nadal pełni daną funkcję>>

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami