Strona główna » Wiedza » Aktualności » Opolskie: pomoc finansowa dla młodych artystów

Opolskie: pomoc finansowa dla młodych artystów

05.04.17

Samorząd województwa opolskiego uruchamia nowy program stypendialny dla utalentowanej artystycznie młodzieży. "Marszałkowskie talenty" adresowane są dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych.

articleImage: Opolskie: pomoc finansowa dla młodych artystów fot. Thinkstock

"To rodzaj eksperymentu, który ma wyłonić młodych, zdolnych, kreatywnych, którzy mają odwagę tworzenia rzeczy oryginalnych" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej marszałek województwa Andrzej Buła.
Stypendia promować będą najzdolniejszą młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych działających na terenie województwa opolskiego w siedmiu dziedzinach sztuki: muzyce, plastyce, fotografii, filmie, literaturze oraz tańcu i teatrze.
Uprawnieni do złożenia wniosku o przyznanie stypendium to pełnoletnie osoby fizyczne na stałe zameldowane na terenie naszego województwa, szkoły, instytucje kultury i stowarzyszenia twórcze, inne podmioty działające w sferze kultury i sztuki. Jednorazowe stypendium dla utalentowanego ucznia to 7600 złotych. Ogółem urząd przeznaczył na ten cel w 2017 roku 100 tys. złotych.

Wyboru najlepszych uczniów dokonywać będzie kapituła złożona z opolskich autorytetów i znawców kultury. Wśród nich jest m.in. wieloletni rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Stanisław Nicieja, dyrektor Filharmonii Opolskiej Przemysław Neumann oraz dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego Norbert Rakowski.
"O wadze regionu świadczy nie tylko jego potencjał ekonomiczny, ale także kulturowy. Jeśli odwiedzamy różne kraje Europy, to raczej nie śladami fabryk, a tradycji, kultury, wybitnych postaci. Ideą +Marszałkowskich Talentów+ jest promowanie młodych, zdolnych ludzi i pokazywanie, że w naszym regionie panuje przyjazny im klimat, stąd pochodzą, tu mogli rozwinąć skrzydła i tu będą z sentymentem wracać" – powiedział prof. Mirosław Lenart, jeden z członków kapituły. (PAP)

 

05.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE