Do tej pory w szkole, organ prowadzący w arkuszu organizacyjnym zatwierdzał do realizacji zajęcia dodatkowe dla uczniów, np. zajęcia wyrównawcze, kółka zainteresowań, zajęcia muzyczne. Były to zajęcia płatne, przydzielane konkretnemu nauczycielowi zgodnie z jego kwalifikacjami jako godziny ponadwymiarowe. Pytając w okolicznych gminach dowiedziałam się, iż organy prowadzące nadal finansują zajęcia dodatkowe dla uczniów.

Chciałabym uzyskać odpowiedź na pytanie, czy na podstawie aktualnych przepisów oświatowych organ prowadzący może, czy też nie finansować zajęcia dodatkowe jak kółka, zajęcia wyrównawcze, muzyczne itp., które nie są obowiązkowymi zajęciami jak np. matematyka, przyroda, język polski itp.?
Jakie przepisy regulują zasadę finansowania takich zajęć dodatkowych?

Odpowiedź:
Organ prowadzący może finansować dodatkowe zajęcia dla uczniów. Przepisy w tym zakresie nie zmieniły się.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 64 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty – dalej u.s.o.; podstawowymi formami działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły między innymi: zajęcia prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów.
Szkoły mają obowiązek udzielać pomocy psychologiczno-pedagogicznej i organizować ją na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach – dalej r.p.p.p. Zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 2 i 3 pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole jest udzielana między innymi w formie: zajęć rozwijających uzdolnienia oraz zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. Więcej>>

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów