Strona główna » Wiedza » Aktualności » Podkarpackie: 40 mln zł na rozwój edukacji przedszkolnej

Podkarpackie: 40 mln zł na rozwój edukacji przedszkolnej

07.08.17

Ponad 2 tys. nowych miejsc w przedszkolach ma szansę powstać na Podkarpaciu w ramach konkursu, który ogłosił Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Rzeszowie. Na ten cel urząd przeznaczył 40 mln zł, pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego.

articleImage: Podkarpackie: 40 mln zł na rozwój edukacji przedszkolnej fot. Thinkstock

Jak poinformował dyrektor WUP Tomasz Czop PAP w piątek, dzięki konkursowi oprócz miejsc w przedszkolach powstanie również ok. 300 nowych miejsc pracy. „Zatrudnienie w nowych przedszkolach znajdą nauczyciele, w tym języków obcych oraz wspomagających rozwój dzieci niepełnosprawnych, kadra pomocnicza np. opiekunowie do dzieci, a także duże grono specjalistów, w tym logopedów, psychologów, rehabilitantów” - dodał.
Czop zaapelował, aby w konkursie wnioski składały przede wszystkim te samorządy, na terenie których, opieka przedszkolna „pozostawia wiele do życzenia”.
Wśród gmin w regionie, w których wskaźnik upowszechnienia edukacji przedszkolnej dzieci w wieku 3-4 lat jest najniższy są m.in. Dynów, Radymno, Nozdrzec, Jasło, Wielkie Oczy, Brzyska i Czarna.

W ogłoszonym konkursie wnioski można składać od 31 sierpnia do 15 września br.
Jak zaznaczył Czop, możliwe będzie uzyskanie dofinansowanie na utworzenie nowych miejsc przedszkolnych, które powstaną nawet 1 września tego roku. „Maksymalna wartość projektu uzależniona będzie od ilości nowych miejsc przedszkolnych. Na jedno miejsce można uzyskać 15 tysięcy złotych. Poziom dofinansowania projektów to 90 proc.” - podkreślił dyrektor WUP.
W ramach konkursu mogą powstać nowe przedszkola lub dodatkowe oddziały w placówkach już istniejących, w których będą realizowane zajęcia wyrównawcze. Dofinansowanie może być przeznaczone na adaptowanie i dostosowanie budynków lub pomieszczeń do potrzeb przedszkolaków. Możliwe jest również sfinansowanie wyposażenia w meble, pomoce dydaktyczne i specjalistyczny sprzęt.

„Co istotne można wyposażyć nowe placówki w sprzęt TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne), na przykład komputery czy tablice interaktywne. Będzie także można zamontować place zabaw wraz z bezpieczną nawierzchnią i ogrodzeniem czy zmodyfikować przestrzeń wspierającą rozwój psychoruchowy i poznawczy dzieci. Część miejsc przedszkolnych, która powstanie, będzie dostosowana do potrzeb dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności” - powiedział Czop.
Zgodnie z założeniami powstać ma ponad 2 tys. nowych miejsc w przedszkolach na terenie województwa.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zostaną przedstawione na spotkaniu informacyjnym we wtorek 29 sierpnia br. w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie.
Ogłoszony konkurs finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach programu Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie. (PAP)

07.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Przygotowanemu dyrektorowi niestraszne RODO

  Obrazek do artykułu: Przygotowanemu dyrektorowi niestraszne RODO

  Procedury nie są po to, by zaprezentować je kontrolerowi. Od nich zależy nasze bezpieczeństwo prawne i już dzisiaj warto pomyśleć o przeszkoleniu pracowników - mowiła dr Marlena Sakowska-Baryła podczas IV Kongresu Edukacja i Rozwój. Więcej

 • Wybraliśmy Super Dyrektorów 2017!

  Obrazek do artykułu: Wybraliśmy Super Dyrektorów 2017!

  Jolanta Kosczielny, dyrektor Przedszkola nr 48 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu, i Jerzy Maduzia, dyrektor Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, otrzymali tytuł Super Dyrektora w IV edycji konkursu organizowanego... Więcej

 • Bez dialogu nie ma tolerancji

  Obrazek do artykułu: Bez dialogu nie ma tolerancji

  Rozmowy na lekcjach, organizacja klubów dyskusyjnych i ćwiczeń - to metody, z których można korzystać, by pomóc uczniom zrozumieć problemy uchodźców. Pomysły i narzędzia pomagające w podejmowaniu takich działań zaprezentowało Centrum Edukacji... Więcej

 • Senat odrzucił projekt rozszerzający grono nauczycieli uprawnionych do "kompensówek"

  Obrazek do artykułu: Senat odrzucił projekt rozszerzający grono nauczycieli uprawnionych do

  Senat odrzucił w czwartek własny projekt nowelizacji ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, rozszerzający grono uprawionych do tego świadczenia o nauczycieli uczących w centrach kształcenia praktycznego. Więcej

 • Koszt reformy edukacji: prawie 1 mld zł w pierwszym roku

  Obrazek do artykułu: Koszt reformy edukacji: prawie 1 mld zł w pierwszym roku

  Pierwszy rok reformy pochłonie blisko miliard złotych - mówił Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich podczas IV Kongresu Edukacja i Rozwój. Duże koszty pochłonie wygaszanie gimnazjów i odprawy dla zwalnianych pedagogów. Więcej

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE