Strona główna » Wiedza » Aktualności » Podwyżki dla nauczycieli w 2018 r. Budżet uchwalony

Podwyżki dla nauczycieli w 2018 r. Budżet uchwalony

11.01.18

Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2018 r., w której uwzględniono pierwszą transzę zapowiadanych przez rząd podwyżek dla nauczycieli. Pensje pedagogów wzrosną w kwietniu.

articleImage: Podwyżki dla nauczycieli w 2018 r. Budżet uchwalony fot. Thinkstock

W projekcie ustawy budżetowej na 2018 r. część oświatowa subwencji ogólnej została zaplanowana w kwocie nieco ponad 43 mld zł. Uwzględnia ona m.in. pieniądze na podwyżki dla nauczycieli.

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli wyższe w 2018 r.>>
 
Wzrasta podstawa wyliczania średnich pensji
Kwota bazowa w kwietniu wzrośnie do 2.900,20 zł (będzie większa o 147,28 zł, tj. o obiecane przez MEN 5 proc.).

Oznacza to podwyżkę minimalnych wynagrodzeń pedagogów - wahać się będzie ona, w zależności od stopnia awansu zawodowego, od 114 zł do 157 zł.
 
- Płace nauczycieli powinny wzrosnąć o 15 proc. w 2018 r., podwyżka, która w praktyce wyniesie 3,7 proc. w skali rocznej, jest niewystarczająca - mówi portalowi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego - Państwo powinno gwarantować pieniądze na pensje nauczycieli i przekazywać je samorządom w formie dotacji tak, aby nie można ich było przeznaczyć na inne cele. Pensje pedagogów nie mogą być uzależnione od poziomu zamożności samorządu - dodaje.
 
Znikają dodatki dla nauczycieli z małych szkół
Od 1 stycznia 2018 r. pedagodzy stracili część uprawnień, które dawała im Karta Nauczyciela - w tym przede wszystkim dodatek mieszkaniowy.

Nowe zasady finansowania zadań oświatowych>>

Według danych ZNP zmiana dotknie blisko 186 tys. nauczycieli, wysokość dodatku uzależniona była od liczby osób w rodzinie oraz od podstawy ustalonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. Nauczyciele stracą zatem od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, co w w praktyce sprawi, że ich pensja w kwietniu wcale nie wzrośnie.
 
- Konieczna jest zmiana obecnego modelu finansowania oświaty, ponieważ obecny nakłada zbyt wielki ciężar na jednostki samorządu terytorialnego. Nakłady na oświatę powinny być wyższe o 2,5 pproc. PKB. - ocenia Sławomir Broniarz, dodaje, że państwo powinno wydawać na edukację 3 proc. PKB, co zagwarantowałoby systematyczny wzrost środków przeznaczonych na edukację.

Wzory dokumentów - ustawa o systemie, Lidia Marciniak Wzory dokumentów - ustawa o systemie oświaty, prawo oświatowe i przepisy wprowadzające - z serii MERITUM>>

 

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Jacek Brzeziński IP: 78.156.* 12-01-2018
    W artykule błędna kwota bazowa od 1 kwietnia. Powinno być 2900,20 zł. Trochę staranności by się przydało.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE