Strona główna » Wiedza » Aktualności » Polacy na Białorusi apelują o nierusyfikowanie polskich szkół

Polacy na Białorusi apelują o nierusyfikowanie polskich szkół

19.05.17

Związek Polaków na Białorusi apeluje do prezydenta Aleksandra Łukaszenki o interwencję w sprawie planów rusyfikacji polskich szkół w Grodnie i Wołkowysku. Chodzi o ustawę wymuszającą nauczanie większości przedmiotów w językach urzędowych: białoruskim lub rosyjskim.

articleImage: Polacy na Białorusi apelują o nierusyfikowanie polskich szkół fot. Thinkstock

Jak informuje "Rzeczpospolita", obie szkoły wybudowano za pieniądze polskich podatników. To m.in. dlatego pomysł białoruskiego resortu edukacji budzi sprzeciw - chodzi o projekt obligujący do nauczania w języku urzędowym takich przedmiotów, jak: historia Białorusi, historia światowa, wiedza o społeczeństwie oraz geografia.
– Na razie nikt się nie odezwał, ale czekamy na odpowiedź. Po raz pierwszy zwróciliśmy się do Łukaszenki w tej sprawie – mówi „Rzeczpospolitej" szefowa ZPB Andżelika Borys. Jak twierdzi, przeciwko planowanej rusyfikacji protestują również rodzice uczniów obu szkół, którzy osobno przekazali ponad 300 podpisów do ministra edukacji Białorusi. – Ministerstwo Edukacji na razie nie wycofuje się ze swoich planów. Gdyby zostały one zrealizowane, na Białorusi nie byłoby już polskich szkół – dodaje.

19.05.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE