Strona główna » Wiedza » Aktualności » Pomoc nauczyciela może mieć wykształcenie podstawowe

Pomoc nauczyciela może mieć wykształcenie podstawowe

12.10.17

Osoba zatrudniona na stanowisku pomoc nauczyciela musi legitymować się minimum wykształceniem podstawowym. Zatrudnia się ją na podstawie przepisów kodeksu pracy - podkreśla Krzysztof Lodziński w serwisie LEX Prawo Oświatowe.

articleImage: Pomoc nauczyciela może mieć wykształcenie podstawowe fot. Thinkstock

Czy pomoc nauczyciela powinna być zatrudniona w szkole na podstawie przepisów Kodeksu pracy czy może przepisów ustawy – Karta nauczyciela? Jakie kwalifikacje powinna posiadać osoba zatrudniana na stanowisku pomocy nauczyciela?

Odpowiedź

Osoba zatrudniona na stanowisku pomoc nauczyciela musi legitymować się minimum wykształceniem podstawowym oraz posiadać umiejętność wykonywania powierzonych czynności.

Uzasadnienie
Zgodnie z § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9.08.2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym w przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności inne niż wymienione w ust. 2, za zgodą organu prowadzącego, można zatrudniać dodatkowo m.in. pomoc nauczyciela.

Jednak w art. 7 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe zostało zawarte, że status prawny pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem osób, o których mowa w art. 15 (dotyczy asystenta nauczyciela), określają przepisy o pracownikach samorządowych. Zatem pomoc nauczyciela zatrudnia się na podstawie ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy.

Stanowisko pomoc nauczyciela zostało zawarte w załączniku nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Proszę zwrócić uwagę, że osoba zatrudniona na stanowisku „pomoc nauczyciela” (stanowisko pomocnicze i obsługi, które występuje w jednostkach działających w zakresie oświaty) musi legitymować się minimum wykształceniem podstawowym oraz posiadać umiejętność wykonywania powierzonych czynności. Od takiej osoby nie wymaga się posiadania stażu pracy.

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Marta Z. IP: 193.200.* 13-10-2017
    w przedszkolu do którego chodziły moje dzieci, panie tzw. pomoce nauczyciela to nawet niektóre miały studia lub byly w ich trakcie niekoniecznie z pedagogiki, albo przynajmniej maturę. Nie słyszałam o tym żeby był ktoś o tak niskim wykształceniu jak podstawowe. ALe rozumiem że prawo takie dopuszcza. A zakres obowiązków to jak sama nazwa mówi pomoc nauczyciela (zanieś, podaj, pomóż, pozamiataj - sprzątanie, pomoc w karmieniu i ubieraniu dzieci) zero odpowiedzialności bo wszystko spoczywa na nauczycielach. I zarobki też marne w granicach 1200 zł/msc. Tak patrząc na to co muszą robić i ile zarabiają to po co wykształcenie wyższe do takiej pracy???? Podstawowe to troche mało ale średnie w zupełności wystarczy....

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE