Strona główna » Wiedza » Aktualności » Ponad 10 mln z UE na kształcenie zawodowe

Ponad 10 mln z UE na kształcenie zawodowe

01.04.17

Ponad 10 mln zł z funduszy Unii Europejskiej trafi do świętokrzyskich instytucji na rozwój kształcenia zawodowego łączącego teorię z praktyką, organizację staży i praktyk u pracodawców oraz doradztwo zawodowe dla uczniów.

articleImage: Ponad 10 mln z UE na kształcenie zawodowe fot. Thinkstock

Pieniądze pochodzą z regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Zarząd województwa rozstrzygnął kolejny konkurs w ramach RPO, dotyczący poddziałania "Podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz wsparcie na rzecz tworzenia i rozwoju Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego".
Jak poinformowała rzeczniczka marszałka województwa świętokrzyskiego Iwona Sinkiewicz-Potaczała, na konkurs wpłynęło 46 wniosków o unijne dotacje na projekty, z których po ocenie formalnej i merytorycznej pozostało 10. Wszystkie otrzymają dofinasowanie z UE sięgające 95 proc. wartości planowanych inicjatyw.
Wybrane do wsparcia projekty dotyczą: rozwoju dualnego kształcenia zawodowego - mocno wiążącego teorię z praktyką, organizacji staży i praktyk u pracodawców, organizacji doradztwa zawodowego dla uczniów, a także podniesienie ich kompetencji kluczowych, m.in. znajomości języków obcych.

Inicjatywy będą realizowane przez m.in.: Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach (dofinansowanie 842,8 tys. zł), Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości (601,7 tys. zł), Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Kielcach (dotacja ok. 735 tys. zł), Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach (ok. 588 tys. zł), Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego - Technikum nr 3 w Kielcach (ok. 555 tys. zł wsparcia).
Najwyższe dofinansowanie - ponad 4,5 mln złotych - trafi do Regionalnej Organizacji Turystycznej na projekt "Świętokrzyscy hotelarze dla rynku pracy". Przedsięwzięcie będzie realizowane we współpracy z siedmioma szkołami gastronomicznymi i hotelarskimi z terenu całego województwa.

Projekt ma objąć 510 uczniów, którzy będą mieli możliwość uczestniczenia w kursach zawodowych – m.in. baristycznych, kelnerskich czy obsługi gości imprez targowych i kongresowych. Zdobędą też pierwsze doświadczenia zawodowe w ramach płatnych staży u pracodawców. Planowane są również szkolenia dla nauczycieli hotelarstwa oraz doposażenie szkół w nowoczesne pracownie hotelarskie i gastronomiczne.
Do tej pory w ramach poddziałania świętokrzyskiego RPO, związanego ze szkolnictwem zawodowym, zakontraktowano przedsięwzięcia na kwotę blisko 28 mln zł (nie licząc ostatniego konkursu). Jak powiedział wicedyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Adam Żebrowski, w tym roku zrealizowane będą jeszcze podobne nabory na kwotę blisko 40 mln zł. Wnioski o dofinansowanie projektów w ramach trzech konkursów można składać do 21 kwietnia.
W kolejnych latach na ten cel z programu regionalnego ma być przeznaczonych jeszcze ok. 70 mln zł funduszy unijnych. (PAP)

01.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Lepsza edukacja prawna to mniej przestępstw

  Obrazek do artykułu: Lepsza edukacja prawna to mniej przestępstw

  Młodzież, która zna prawo, popełnia mniej przestępstw - podkreślały Marta Kożuchowska-Worywoda i Elżbieta Piotrowska-Albin, opisując działalność Fundacji Edukacji Prawnej IUSTITIA, której celem jest zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa. Więcej

 • Zarządzanie oparte na dialogu przyszłością szkół

  Obrazek do artykułu: Zarządzanie oparte na dialogu przyszłością szkół

  W takim modelu liczą się indywidualne predyspozycje i atuty każdego z pracowników - tłumaczył ideę zarządzania przyszłości Jarosław Kordziński podczas IV Kongresu Edukacja i Rozwój. Więcej

 • Prof. Jeżowski: szkolne statuty trzeba napisać od nowa

  Obrazek do artykułu: Prof. Jeżowski: szkolne statuty trzeba napisać od nowa

  Do końca listopada szkolne statuty trzeba dostosować do nowych przepisów oświatowych. Wiele lepiej napisać na nowo - mówił prof. Antoni Jeżowski podczas IV Kongresu Edukacja i Rozwój. Więcej

 • Przygotowanemu dyrektorowi niestraszne RODO

  Obrazek do artykułu: Przygotowanemu dyrektorowi niestraszne RODO

  Procedury nie są po to, by zaprezentować je kontrolerowi. Od nich zależy nasze bezpieczeństwo prawne i już dzisiaj warto pomyśleć o przeszkoleniu pracowników - mowiła dr Marlena Sakowska-Baryła podczas IV Kongresu Edukacja i Rozwój. Więcej

 • Wybraliśmy Super Dyrektorów 2017!

  Obrazek do artykułu: Wybraliśmy Super Dyrektorów 2017!

  Jolanta Kosczielny, dyrektor Przedszkola nr 48 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu, i Jerzy Maduzia, dyrektor Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, otrzymali tytuł Super Dyrektora w IV edycji konkursu organizowanego... Więcej

Dyrektor Szkoły - Miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE